Recenze Nanoleaf Shapes – Udělejte si z pokoje ultimátní hráčské doupě
- V redakci jsme otestovali unikátní Nanoleaf Shapes Hexagon
- Sada světelných panelů vás doslova pohltí
- Co všechno umí a jak vlastně funguje?

Když se řekne Nanoleaf, většina nadšenců si představí nabušenou herní soustavu, tmavý pokoj a spoustu barevného podsvícení. Společnost odstartovala svou éru už v roce 2012, a tak je to nyní už 10 let, co prodává světelné příslušenství po téměř celém světě. My se dnes zaměříme na jeden z jejich nejpopulárnějších produktů, a sice řadu Nanoleaf Shapes. Jak zařízení vypadá u nás v kanceláři a jak vlastně funguje?
Obsah balení
- 9× Světelný panel
- Montážní desky
- Montážní pásky
- Konektory
- Napájení
- Ovladač
Nanoleaf Shapes Hexagons – Zavedená klasika nejen pro hráče
Předně si pojďme říct, co to vlastně Nanoleaf Shapes Hexagons je. Jde o modulární osvětlovací systém, který se skládá z libovolného množství panelů na základě společného propojení. Zařízení si můžete poskládat do různých zajímavých tvarů a následně jej ovládat skrze chytrý telefon a dedikovanou aplikaci. Vše navíc funguje opravdu snadno a intuitivně, a právě to je jeden z důvodů, proč je systém tolik populární.
Samotné balení klade důraz na udržitelnost, a tak je vyrobeno jak jinak než z tvrdého papíru. Jelikož se jedná o tzv. Starter Kit, naleznete uvnitř 9 kusů světelných panelů, množství montážních desek včetně lepení, konektory pro propojení, hlavní ovladač a samotné napájení. Jedním dechem chválíme přítomnost UK adaptéru do zásuvky v případě, že zákazník nemá k dispozici evropský standard.

Jak zařízení vypadá?
Modulární sada Nanoleaf Shapes Hexagons obsahuje šestiúhelníky, které v sobě ukrývají chytrá LED světla se světelným tokem až 100 lm. Maximální šířka každého z nich činí 20 centimetrů, takže se rozhodně nejedná o žádného prcka, který se ztratí za herním monitorem nebo třeba televizí. Nechybí samozřejmě nastavitelná teplota světla, a to v rozmezí od 1200 do 6500 K.
Když otočíte panel, naskytne se vám pohled na hlavní „připojovací“ centrum. Jednotlivé panely totiž po stranách ukrývají konektory, díky kterým lze připojit vícero kusů do jediné světelné soustavy. Pro správné fungování je potřeba k jednomu z panelů připojit i ovladač (jinými slovy řídící jednotku), na které pak najdete tlačítka pro základní funkce. Na rovinu předem říkáme, že tuto možnost nejspíš často nevyužijete a budete se spoléhat spíš na aplikaci. Ovladač je však důležitý už jen kvůli tomu, že z něj vede kabel až do zásuvky.

Instalace je vážně jednoduchá
A nyní pár slov k instalaci, která nás v redakci vyloženě bavila. V balení Nanoleaf Shapes Hexagon najdete manuál, kterého se v tomto případě určitě doporučujeme držet – najdete v něm totiž hned několik tipů proto, abyste připevnili zařízení na zeď správně. Dokonce s instalací může pomoci i aplikace, která navrhne zajímavá řešení pro rozmístění panelů. O té ale až později.
Panely Nanoleaf Shapes Hexagon se připevňují tedy na zeď, ale nebojte se, nepotřebujete k tomu žádné nářadí, vrtačku či cokoliv jiného. V balení totiž naleznete již zmíněné oboustranné lepicí pásky, které umístíte doprostřed jednotlivých panelů. Po nalepení odstraníte horní vrstvu a můžete začít lepit. Zde bychom akorát zdůraznili, abyste si nezapomněli před nalepením připevnit zezadu i konektor, do které pak budete další panel připojovat. Jakmile máte hotovo, připevněte panel na zeď a krouživým pohybem svou pěstí pár sekund tlačte, aby se lepicí páska stihla krásně přichytit. U dalších panelů je postup stejný.

Pár tipů navíc
Aby byly informace kompletní, máme pro vás pár dalších tipů. Před samotným nalepením si velmi dobře promyslete, jak bude výsledné dílo vlastně vypadat – po nalepení už bude pozdě. Zároveň myslete na to, abyste byli relativně blízko zásuvce, neboť délka kabelu není nekonečná. A pokud byste náhodou neměli žádný nápad na vzorec, inspiraci naleznete na kartičce v balení.

Ovládání přes aplikaci
Samotné ovládání si zamilují ti, kteří jsou od přírody „hračičkové“. Nanoleaf totiž podporuje hned několik standardů – Apple HomeKit, Google Asistent, Alexa, IFTTT a dokonce i SmartThings. Panely tudíž lze pohodlně ovládat nejen přes aplikaci, ale i skrze centrum chytré domácnosti. Pro účely recenze se však zaměříme na originální aplikaci, která by měla být tím nejdůležitějším aspektem a zároveň nabízí nejširší možnosti využití zařízení.

Široká škála nastavení
Nanoleaf není jen o změně pár barviček. Kit Shapes se pyšní zobrazovací schopností až 12 milionů barev, díky čemuž se trefí do vkusu snad každému z nás. Po otevření aplikace se dostanete na úvodní obrazovku, tedy Dashboard, kde vidíte všechny vytvořené domácnosti nebo pokoje – obývák, ložnice a tak podobně. Po kliknutí na konkrétní produkt v dané domácnosti se poté dostanete do nastavení, kde začíná ta pravá zábava.

Tuna modifikací
Úplně nahoře lze samozřejmě vypnout/zapnout osvětlení a změnit jas. V dolní polovině obrazovky pak spatříte velké množství přednastavených scén jako Beatdrop, Blaze, Cocoa Beach a další. A pokud byste si z rozsáhlého seznamu náhodou nevybrali, nemusíte zoufat – scénu si můžete vytvořit i vy. Stačí kliknout na „Create your scene“ a dostanete na výběr z řady možností. Naše nejoblíbenější se stala ta základní, tedy Basic, kde si jen vyberete barvu. Se zařízením si však můžete dokonale vyhrát a měnit barvičky, intenzitu, rychlost či animaci.
Výborná je pak záložka „Discover“ v dolní části navigačního baru. V ní naleznete nespočet dalších scén a mnohdy narazíte i na takové, které se inspirují hudebními hity. Nechybí i výběr z různých nových animací. Jde tedy vidět, že Nanoleaf i po prodeji produktu stále přidává nové funkce či alespoň jejich iteraci, což se u takových typů produktů opravdu nevidí. Za nás palec nahoru!

Je libo automatizace?
Za zmínku pak ještě stojí záložka „Schedules“, ve které si můžete nastavit automatické spuštění a vypnutí panelů. Je to jednoduché jako facka – nastavte hodinu, scénu, opakování a máte hotovo. Takto má vypadat uživatelsky přívětivá aplikace!
Závěrem
Na samotný závěr je potřeba říct, že tento produkt rozhodně není určen jen pro vášnivé hráče, jak by se mohlo na první pohled zdát. U nás v redakci slouží Nanoleaf Shapes Hexagons jako jemné osvětlení při natáčení, kolega zase další kit používá u sebe doma za televizí. Jedná se tedy o výborný doplněk nejen do studia či hráčského doupěte, ale i do moderní domácnosti.
Jedinou vadou na kráse může být cena, neboť Nanoleaf prodává tento kit za necelých 200 eur, tedy zhruba 4900 Kč. Pokud uvažujete o edici Shapes jako o pouhých LED panelech, pak ano, je to drahé. Jestli ale produkt budete používat společně s chytrou aplikací a hrát si se scénami, osvětlením a tvary, cena je najednou více než férová. Sada je samozřejmě k dostání i pro české zákazníky, a to třeba na e-shopu Smarty.cz, kde koupíte Nanoleaf Shapes Hexagons za 4590 Kč.
Autor článku

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.
V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.