Naprostá revoluce! SpaceX chce nasávat okolní vzduch a tím vytvářet raketové palivo

Roman Macháč
  • Vesmírná společnost SpaceX chce využívat novou revoluční technologii
  • Rakety by v budoucnu mohly nasávat okolní vzduch a vytvářet raketové palivo
  • Je vůbec něco takového možné a na co přesně láká Elon Musk?
Bude možné ze vzduchu vytvořit raketové palivo?
Bude možné ze vzduchu vytvořit raketové palivo?

Elon Musk je vizionář, který se snaží zajistit slibnou budoucnost pro celou civilizaci. Aby toho mohl dosáhnout, musí jeho společnosti krom generování slušného zisku také vymýšlet technologie, se kterými bude něco takového vůbec možné. Mezi poslední publikované střípky skládačky nyní musíme zařadit i výrobu raketového paliva ze vzduchu.

SpaceX chce proměnit vzduch na raketové palivo

„Společnost SpaceX zahajuje program na odstranění CO2 z atmosféry a jeho přeměnu na raketové palivo,“ sdělil svým sledujícím Elon Musk na Twitteru. Zároveň vyzývá všechny, které toto téma zajímá, aby se k dobrodružství přidali. Proč jde o stěžejní technologii?

Podle Elona Muska bude takový proces, využívající okolní zdroje k výrobě paliva, klíčovým k tomu, aby se civilizace stala meziplanetární. Tvrzení platí dvojnásob ve chvíli, kdy se bavíme o kolonizaci Marsu.

Starship od SpaceX při letu na oběžnou dráhu
Starship od SpaceX při letu na oběžnou dráhu

Čtěte také: Elon Musk: Musíme kolonizovat planetu Mars, protože hrozí nukleární Armagedon


Je něco takového vůbec možné?

Téma je o to relevantnější ve chvíli, kdy si uvědomíme, kolik tun CO2 vypustí do vzduchu jakákoliv operace společnosti SpaceX. Těžké rakety typu Falcon 9 při startu vypustí enormní množství CO2.

Zároveň takové tvrzení není vůbec tak šílené, jak se může na první dobrou zdát. Pomocí nové techniky zvané „přímé zachycování vzduchu“ (DAC) by raketa mohla nasát tisíce tun oxidu uhličitého a vyrobit z něj zdroj paliva, o čemž ve svém reportu informuje agentura Bloomberg.

Něco podobného lze nyní pozorovat například na Islandu, kde se nachází vůbec největší továrna na přímé zachycování vzduchu. Ta dokáže už nyní zpracovat až 4400 tun CO2 za rok.


Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.


Komentáře


Nejnovější články