Čím dál více vesmírných agentur připravuje své vlastní mise na Mars, ať už pilotované, či nikoliv. Aby zde však mohli vzniknout plánovaná stanoviště a dlouhodobé základny, je třeba vyřešit mnoho nemalých problémů. Tím nejdůležitějším je pravděpodobně hledání vody, která bude velmi důležitá pro technické i zásobovací účely. K tomu může významně pomoci právě vyvíjený letoun MAGGIE financovaný společností NASA, píše server Space.
Vzdušný lov na Marsu
Letoun MAGGIE (zkratka pro Mars Aerial and Ground Global Intelligent Explorer) je sice stále pouze v ranné fázi vývoje, společnost NASA do něj však vkládá nemalé naděje. Narozdíl od robotických vrtulníků Ingenuity (jež budou po vypuštění MAGGIE již zastarávající) by tento letoun poskytoval mimořádné průzkumné vlastnosti, například dolet 179 kilometrů na jediné nabití, či stabilní letovou hladinu 1 000 metrů.
Z této výšky by se pak zaměřil na tři hlavní výzkumné cíle. Hledání povrchové vody, získávání dat o magnetickém poli planety, nebo zjištění pravdy ohledně signálu, jež by údajně mohl potvrdit známky života na Marsu.
Novinář a inženýr Ge-Cheng Zha z Coflow Jet o projektu napsal, že se zdá být proveditelný. Samotný vývoj se ale kvůli množství technických překážek táhne a údajně hrozí přerušení financování ze strany NASA. MAGGIE je kupříkladu nutné upravit pro let v atmosférických podmínkách Rudé planety, které mimochodem stále nejsou zcela prozkoumané.
Zha dále zmiňuje možný potenciál letounu a možné revoluci, jež tkví v jeho schopnosti rychlého a kvalitního průzkumu povrchu planety. Vzhledem k fázi vývoje, v níž se nachází, se však o datu prvních testovacích letů nelze rozumně bavit. Můžeme tak jen doufat, že projekt jednou dojde do zdárného konce.