Vědci z NASA objevili vodu na jednom z měsíců Jupitera
Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy a samozřejmě svět, na kterém nejsou pro život zrovna ideální podmínky. Na tomto plynném obrovi není život možný, ale o jeho měsících se to úplně říct nedá. Naopak, jsou ideálními kandidáty na planety s podmínkami, které život umožňují. Parádní objev se nyní povedl vědcům učinit na měsíci Europa.
Jupiter má měsíců jako máku
Plynný obr Jupiter má druhý nejvyšší počet měsíců v rámci naší Sluneční soustavy a v tomto ohledu se nachází hned za svým sousedem, Saturnem. Celkově jich má 79, což je vskutku enormní počet a nejznámější je určitě čtveřice označovaná jako “galileovské měsíce”.
Jedná se o skupinu největších měsíců Jupiteru a tvoří ji Io, Europa, Ganymedes a Callisto. A právě na měsíci Europe, který patří z této čtveřice k těm menším, objevili vědci agentury NASA vodu takřka na povrchu. Voda se na měsíci vyskytuje v ledové kůře a vypadá to, že jsou na něm také přístupné kapalné vodní útvary.
Tento nález tedy naznačuje přítomnost vody ve vnější Sluneční soustavě a jedná se o další krůček v cestě hledání života mimo naši planetu. Studie ukazuje, že led v této kůže by se mohl nacházet blízko povrchu, ve výšce 4 – 8 kilometrů.
V této hloubce by se měl nacházet nejchladnější, ale zároveň velmi křehký led, přičemž ve větších hlubinách se může nacházet naopak teplejší led, který se snadno deformuje. NASA má v plánu se na měsíc Europa v budoucnu zaměřit, protože se v oblasti zkoumání podmínek k životu mimo naši planetu jeví jako ideální.
Pořádný průzkum již za dva roky
10. října 2024 pak odstartuje mise Europa Clipper a jejím hlavním úkolem bude zjistit, zda se na měsíci Europa nachází podmínky pro udržení života. NASA si tento měsíc vybrala kvůli tomu, že Europa má prakticky všechny aspekty nezbytné ke vzniku a udržení života – vodu, chemii a energii. Již za dva roky se tedy dozvíme, zda je tento známý měsíc obyvatelný či nikoliv.