NASA hledá inovativní nápady. Získat můžete téměř 1,2 milionu korun

Dominick Tomanec
Raketa Starship letící okolo Měsíce
Raketa Starship letící okolo Měsíce

Americká vesmírná agentura NASA vyhlásila novou vesmírnou soutěž pro inženýry i výzkumníky ze stran široké veřejnosti, za účelem nalezení inovativních a nekonvenčních řešení pro nadcházející výzkumné mise programu Artemis. Případní zájemci mají dle oficiálních informací šanci získat až 50 tisíc dolarů, v přepočtu 1,2 milionu korun, a možnost podílet se na pilotovaných letech nejen na Měsíc, ale i Mars. Jaké je tedy zadání a kdy se dočkáme vyhlášení?

Výzva pro širokou veřejnost

Ač se může zdát, že vesmírným letům se skutečnou živou posádkou již dávno odzvonilo, poslední zprávy světových vesmírných agentur v čele s NASA, hovoří o opaku. Právě její program Artemis lze zvláště v současné době, považovat za jeden z vůbec nejambicióznějších a nejnadějnějších, což bezpochyby dokládají nejen dosavadní úspěšné lety, ale i stále rostoucí množství nových zpráv o jeho pokrocích. Ne ve všem se však lze spoléhat na konvenční a zavedená řešení, což samotná agentura potvrzuje svou poslední výzvou pro širokou veřejnost.

Ať už z čirého rozmaru, či nedostatku kapacit a finančních zdrojů, byla totiž nově opět vyhlášena soutěž pro amatérské i profesionální vědce, inženýry a konstruktéry z celého světa, kteří mají zájem podpořit právě nemálo ambiciózní plány mise Artemis. Soutěž je uváděna pod jménem Lunar Navigation Challenge, z čehož logicky vyplývá i její zadání, jež spočívá v navržení inovativního, neotřelého a zároveň nenáročného a dostupného řešení pro lunární navigační systémy. Úspěšné projekty pak mohou využívány posádkami expedicí nejen pro přistávání modulů, ale také k mapování rozlehlé a téměř kompletně zastíněné oblasti kráteru Shackleton.

NASA, Artemis, mise na Měsíc
NASA, Artemis, mise na Měsíc

Budoucnost vesmírných expedicí

„První mise Artemis budou čelit mnoha novým výzvám. Jednou z nich bude orientace na měsíčním jižním pólu, kterou komplikuje extrémní světlo a stíny způsobené nízkým úhlem slunce.“ zní z oficiální stránky pro přihlášení do soutěže programu Artemis. Předložené návrhy od týmů i jednotlivců musí pochopitelně brát v úvahu extrémní podmínky měsíčního povrchu, navzdory kterým musí fungovat nejen naprosto přesně a spolehlivě, ale také jednoduše (ovládání ve skafandru) a autonomně pro případ, že nebude k dispozici externí napájení, ani jiná podpůrná elektronika.

Samotné mapování kráteru Shackleton pak má být komplikováno nejen všudypřítomnou tmou, ale i s tím související mimořádně náročnou topografií, zahrnující strže, propasti, příkré stěny a útesy. To vše navíc v kombinaci s velmi nízkými teplotami, atmosférickým tlakem, výrazně slabším magnetickým polem a omezeným satelitním pokrytím. Nutno dodat, že vývoj satelitního a mapovacího systému je dělen do dvou částí soutěže, jež jsou hodnoceny a případně odměňovány nezávisle na sobě, při čemž první nabízí výhru v hodnotě 15 tisíc dolarů a druhá 30 tisící, s možností získat dalších pět za výjimečná technická řešení.

Registrace je možná na oficiálních webových stránkách do 25. listopadu, jenž je zároveň konečným datem pro odevzdání finálního projektu. Vítězové budou dle předběžných termínů určeni a vyhlášeni 15. ledna příštího roku.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články