NASA na Marsu dokázala vyrobit kyslík. Bude ho pro případnou kolonizaci dost?

Daniel Smetana
  • NASA zaznamenala na Marsu velký úspěch
  • Vyprodukovala na Marsu kyslík pro malého psa
  • Možnost tvorby kyslíku mimo Zemi je reálná 
Mars
Mars

Od roku 2021 se vozítko Perseverance společnosti NASA pohybuje po opuštěném povrchu Marsu. Zkoumá jeho povrch a také sbírá vzorky, zda tam nejsou nějaké známky dávného života. Kromě toho nese s sebou spoustu vědeckých přístrojů a jeden z nich dokáže generovat kyslík přímo na rudé planetě.

NASA má na Marsu kyslík

Přístroj zvaný MOXIE má za úkol testovat způsob, jakým budou moci budoucí průzkumníci vyrábět kyslík z marsovské atmosféry pro spalování paliva a dýchání. A podle NASA se mu již podařilo vygenerovat z řídké atmosféry planety dýchatelný kyslík.

Od přistání na planetě v roce 2021 vygeneroval MOXIE 122 gramů kyslíku. Může se to zdát málo, ale jedná se velký vědecký úspěch, protože se to povedlo více než sto milionů kilometrů od Země. Podle NASA je to zhruba množství, které potřebuje malý pes k desetihodinovému dýchání.

Mars rover NASA
Mars rover NASA

Čtěte také: S lety do vesmíru se roztrhl pytel. Po Indii bude další na Měsíci Japonsko


Klíčový aspekt pro kolonizaci Vesmíru

Výkonnost MOXIE výrazně předčila očekávání, protože za hodinu dokáže vyprodukovat dvakrát více gramů kyslíku, než NASA očekávala. Dokázala to také v průběhu celého marťanského roku, a to i přes značně proměnlivé podmínky. Přístroj pracuje tak, že z každého atomu oxidu uhličitého získaného z atmosféry Marsu oddělí jeden atom kyslíku pomocí složitého elektrochemického procesu.

Vývoj této technologie je klíčovým pro možnost využívat zdroje na Marsu a Měsíci. Jedná se o klíčový prvek pro vybudování robustní a dlouhodobé ekonomiky mimo Zemi.


Komentáře


Nejnovější články