Ne Mars, ale Venuše. Experiment odhalil možnou existenci života na planetě
- Výzkumníci našli důkaz o možné existenci života na Venuši
- Ideální podmínky by se mohly nacházet v její atmosféře
- Jak je to možné?
![Venuše](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F09%2Fobrazek_2023-09-20_163917393.png&w=3840&q=75)
Věčná otázka života nacházejícího se mimo planetu Zemi dostává další zajímavou odpověď. Zveřejněné výsledky nedávno provedeného experimentu, by totiž mohly prokázat existenci života na našem planetárním sousedovi, Venuši. Jak je ovšem možné, že něco takového její vysoké povrchové teploty dovolují?
Život v toxických mračnech
Ač se to může zdát neuvěřitelné, skupina vědců z americké MIT svým posledním experimentem významně podpořila možnost existence organického života na planetě Venuši. O to absurdnější se to pak může zdát při pomyšlení na tamnější nehostinné a extrémně horké podnebí, umocněné kyselými, vysoce toxickými mraky v atmosféře.
Právě ona zdánlivě smrtící oblaka se však stala předmětem experimentu, jež měl v laboratorních podmínkách prokázat možnost dlouhodobého výskytu pro život mimořádně důležitých aminokyselin. Jeho výsledky pak navzdory očekáváním přinesly kladný výsledek.
V roztoku kyseliny sírové a malého množství vody totiž po dobu delší než jeden měsíc přetrvalo hned 19 různých druhů aminokyselin, což může svědčit o tom, že atmosféra Venuše není natolik toxická k organickým látkám, jak jsme se domnívali.
![Země a VEnuše](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F09%2FBUL7BS3ASCIW62TQQ4JST3SUU4-1024x683-1.webp&w=3840&q=75)
Čtěte také: Na Měsíci skončila mise prvního komerčního lunárního modulu. Jak dopadla?
Žádné ukvapené závěry
Sara Seager, astrofyzička a planetární vědkyně z MIT, jež se velkým dílem zasloužila o studii plynoucí z výsledků pokusu, tvrdí, že bychom se rozhodně neměli nikterak ukvapovat. „Experiment sice potvrdil možný výskyt života mimo Zemi, ale v žádném případě se nejedná o takový, jaký máme zde.“
Dobrou zprávou zůstává, že se skutečnou odpověď možná dozvíme již velmi brzy. Na leden příštího roku je totiž plánována rozsáhlá soukromá mise Venus Life Finder, jež má na Venuši dopravit výzkumnou sondu. Ta je navržena tak, aby při dopadu detekovala organické sloučeniny v atmosféře, a výsledky odesílala zpět na Zemi.
Autor článku
![Dominick Tomanec - Redaktor](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.inteligentnisvet.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2Fdominik-tomanec-foto.jpg&w=3840&q=75)
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.