Starlink, širokopásmová satelitní služba, je dítětem vizionáře Elona Muska a jeho aerokosmické společnosti SpaceX. Tato internetová megakonstelace na nízké oběžné dráze aktuálně čítá tisíce satelitů a slibuje velmi rychlou přenosovou rychlost.
Starlink v Evropě
Její pomyslné gró je však v něčem jiném, a tím je dostupnost. Je totiž schopen nabídnout pokrytí i v řídce osídlených oblastech, zkrátka tam, kam signál mobilních operátorů dosáhne jen stěží nebo vůbec. Díky tomu mají lidé v těchto lokalitách šanci na stabilní a hlavně poměrně svižné připojení.
Když pomineme americký a kanadský trh, Muskův internet od podzimu loňského roku intenzivně využívají například severoevropští uživatelé na Islandu, v Dánsku, Finsku, Norsku nebo Švédsku.
A podle nejnovějších zpráv mu roste nový, velmi zdatný konkurent, informuje Engadget. Server cituje oficiální komuniké dceřiného podniku Amazonu. Dlouho avizovaný Project Kuper se tak blíží k ostrému startu. V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se totiž staví nové zařízení pro širokopásmový satelitní internet zhruba za 120 milionů dolarů.
Project Kuiper
Stejně jako Starlink Elona Muska i Project Kuiper si klade za cíl poskytovat rychlé a cenově dostupné satelitní širokopásmové připojení do oblastí bez „tradičních možností internetu a komunikace“. Jde o iniciativu společností Amazon a Blue Origin, jež vlastní multimiliardář Jeff Bezos.
Projekt odstartoval v roce 2018 a o dvě léta později obdržel satelitní licenci FCC . Cílem je vytvořit konstelaci 3 236 satelitů, která zajistí internet v hůře dostupných oblastech.