Celý svět se nyní žene za novými nalezišti lithia, protože se jedná o hlavní složku pro výrobu baterií elektromobilů, ve který máme jednou jezdit všichni. V USA možná natrefili na jackpot. Vypadá to, že čistou náhodou narazili na dosud největší naleziště tohoto kovu.
Obří naleziště lithia v sopce
V časopise Science Advancesbyla zveřejněna nová studie, která popisuje nové obří naležiště lithia v McDermittově kaldeře. Tento starověký obří kráter se nachází na hranicích Nevady a Oregonu a ukrývá podle odhadů 20 až 40 miliónů tun lithia.
Toto množství překonává i naleziště v bolívijských solných pláních, kde se má přibližně nacházet 23 milionů tun. Podle geoložky z univerzity v Leuvenu Anouk Borst má toto naleziště potenciál změnit celosvětovou dynamiku lithia a výrazně zahýbat cenou této stále důležitější komodity.
Nově objevené naleziště je ještě zajímavé z dalšího pohledu. Leží totiž v jílovité oblasti, zatímco všechny ostatní významné naleziště lithia se nacházení na solných pláních. Tyto jílovité oblasti bohaté na lithium se navíc nachází celkem blízko povrchu země, takže se bude snadněji těžit.
Dalším plusem pro toto naleziště je, že lithium se zde nachází v unikátním jílovitém minerálu zvaném illit. Ten je bohatší na lithium než smektit (rozšířenější hornina, která ukrývá lithium) a samotné lithium se z této formy mnohem snadněji odděluje. A dělnici nelení a tento týden na nejvhodnějším místě zahájili těžbu.