Neuralink je další z velmi ambiciózních dítek Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, geniálního vizionáře a blázna do vzdáleného vesmíru. Myšlenka mozkového implantátu, díky němuž půjde například dopravit mRNA do buňky, představuje naprostý průlom nejen ve zdravotnictví.
Neuralink je budoucnost
Roztroušená skleróza, Alzheimerova demence, Parkinsonova choroba, rakovina a další civilizační choroby můžou být již brzy minulostí.A co takhle ovládat telefon jen pouhou myšlenkou? Je skutečně doba filmových spektáklů Johnny Mnemonic nebo Total Recall realitou nejbližších let?
Ne každý však sdílí Muskovo nadšení. Někteří skeptici poukazují na to, že lidé s takovým implantátem podstupují riziko zneužití osobních údajů nebo v horším případě ztráty vlastní identity. Stejně jako je v procesu definování legislativních mantinelů v otázce umělé inteligence, tak i zde bude muset být jasně kodifikováno, v jakých — řekněme — krajních případech lze mozkový implantát použít.
Toto téma opět ožívá ve světle posledních Muskových prohlášení, že k testům byly použity subjekty v pokročilém stádiu nejrůznějších chorob, kde smrt byla otázkou několika dní či týdnů. Jak se zdá, není to pravda, informujeFuturism.com. Server se přitom opírá o zjištění respektovaného magazínu Wired.
Ten tvrdí, že má k dispozici důkazní materiálny od ověřeného zdroje přímo z Neuralinku, který je naprosto v přímém rozporu s tezí výše. Zvířata, povětšinou opice, jsou v dokumentech vedeny pod kódovými názvy, a jejich osud po zavedení implantátu je doslova hrozný. Například „Zvířeti 20“ se po zprvu úspěšné operaci v roce 2019 odštípl kus implantátu.
V děsivé křeči se jej pokusilo z nezhojené rány vyndat, aby pak bylo usmrceno, protože zbytek implantátu bránil k „úspěšné“ léčbě. Další subjekt po aplikování implantátu bušil hlavou o zem až do naprostého vyčerpání. Přivodil si nárazy krvácení do mozku a byl opět utracen.