Unitree představuje zbrusu nový druh humanoidního robota
Ten ohromí řadou zajímavých schopností a především velmi nízkou cenou
Kde všude najde uplatnění?
Čínská technologická společnost Unitree, zaměřující se na vývoj a výzkum pokročilých robotických řešení, přichází se svým nejnovějším výtvorem. Tím je již druhý model humanoidního robota, jenž je nově obohacen o řadu zajímavých funkcí a nový model učení za pomoci umělé inteligence. Nese prosté jméno G1 a již brzy má být připraven vytřít světu zrak.
Mimořádně dostupný humanoidní robot
Jak již bylo zmíněno v nejednom z našich předchozích článků, odvětví průmyslové robotiky je na prudkém vzestupu a o pomyslný trůn se tak perou taková jména jako Boston Dynamics, Tesla, Sanctuary, či Amazon. Jak se však dle novinek ze světa technologií zdá, menší technologická společnost Unitree by již brzy mohla převzít iniciativu se svým humanoidem G1.
Tento robot je překvapivě velkou změnou oproti původním experimentálním kouskům v podobě robotických psů, či armádních plamenometných a raketonosných „terminátorů“. V Unitree se totiž jedná o teprve druhý stroj této podoby, přičemž jeho předchůdce H1, velkou díru do světa neudělal.
Příjemně nízká cena
Zveřejněné podrobnosti o G1 svědčí o tom, že se bude jednat o až výjimečně dostupný kousek, jehož cena je předběžně stanovena na pouhých 16 tisíc dolarů (asi 366 tisíc korun). O to impozantnější je pak toto číslo nejen v porovnání s devadesátitisícovým předchůdcem, ale i některými známějšími modely, které vysoce překračují hranici 100 tisíc dolarů za kus. Z tohoto humanoida se tak snadno může stát vůbec nejrozšířenější průmyslový robot na trhu.
Na oficiálním propagačním videu, které společnost Unitree nedávno zveřejnila, můžeme vidět působivé fyzické dovednosti G1 spolu s jeho impozantní agilitou a pohybovými možnostmi. Po designové stránce pak působí velmi moderně a zároveň stroze, přičemž se od H1 liší například designem přilby, či základní stříbrnou barvou.
Dle vývojářů je robot i přes svou zdánlivě chatrnou konstrukci velmi odolný a schopný ustát nejeden kopanec, či úder tupým předmětem. To by se mohlo hodit zvláště pro velmi riziková pracoviště, na kterých je nutné manipulovat s nebezpečnými přístroji, nebo materiály. Celek pak samozřejmě doplňuje jeho vysoce výkonný osmijádrový „mozek“ disponující nejnovějšími verzemi Wi-Fi a Bluetooth.
S hmotností 35 kilogramů, rychlostí až dva metry za sekundu a teoretickou výdrží až dvě hodiny na jedno nabití, představuje humanoid G1 mimořádný kousek pro budoucí trh s pracovními a průmyslovými roboty. Jak již bylo řečeno, pro své vlastnosti a cenu se s velkou pravděpodobností může stát budoucím standardem tohoto technologického odvětví.