Nový rekord. Robot složil Rubikovu kostku rychleji, než mrknete okem

Dominick Tomanec
  • Průmyslový robot od Mitsubishi je novým světovým rekordmanem
  • O zlomek sekundy posunul minimální čas nutný pro složení Rubikovy kostky
  • Jak je to vlastně možné?
Rubikova kostka
Rubikova kostka

Společnost Mitsubishi Electric slaví nečekaný úspěch. Její vysoce přesný průmyslový robot, primárně sloužící pro konstrukci klimatizací, vytvořil nový světový rekord v úspěšném složení Rubikovy kostky. Dosavadní nejlepší výsledek z roku 2018 údajně vylepšil o „pouhou“ tisícinu sekundy. Co to však znamená pro svět robotiky?

Méně než okamžik

Rubikova kostka je již od svého uvedení do povědomí široké veřejnosti v průběhu 80.let považována za bezkonkurenčně nejpopulárnější 3D hlavolam v historii. Mnohým řešitelům však pouhé úspěšné složení nestačilo a čím dál častěji tak docházelo k takzvaným „speedcubing“ turnajům spočívajících v co možná nejrychlejším vyřešení. V tomto ohledu momentálně dominuje jistý Max Park, jehož rekord je 3,13 vteřin. To ovšem není vůbec nic v porovnání s rekordem v robotí variantě této soutěže, který byl před pár dny oficiálně zbořen.

Robot TOKUFASTbot společnosti Mitsubishi sloužící především k výrobě a montáži klimatizací a ventilátorů totiž dle zveřejněného videa překonal dosavadní nejlepší čas o 0,075 sekundy. To v praxi znamená, že k úspěšnému složení kostky potřeboval pouhých 0,305 sekundy, což je dokonce o něco málo méně než průměrná doba lidského mrknutí okem. Onen předchozí rekord pak od roku 2018 držel robot z americké MIT zkonstruovaný speciálně pro tento účel.


Čtěte také: Umělá inteligence má k dokonalosti daleko. Lidem radí pitomosti


Průmyslový robot rekordmanem

Japonské společnosti Mitsubishi se pochopitelně obratem po doložení výsledku dočkalo uznání Guinessovou knihou rekordů a uznáním titulu „nejrychlejšího vyřešení Rubikovy kostky robotem“. TOKUFASTbot pak dle inženýrů dokázal dosáhnout onoho neuvěřitelného času díky vyspělému rotačnímu mechanismu, jenž mu umožňuje provést otáčku o 90 stupňů během necelé milisekundy (přesněji pak 0,9 milisekundy). Dále pak nemalou měrou přispěly i vysoce výkonné servomotory od Mitsubishi a patentovaný algoritmus umělé inteligence pro rozpoznávání barev.

Samotný generální ředitel společnosti, Yuji Yoshimura, uvádí, že TOKUFASTbot není narozdíl od většiny dnešních robotů navržen na přehlídky a výstavy, ale na skutečnou práci a každodenní zátěž. Rekord s Rubikovou kostkou je pak dle něj pouhou ukázkou kvality a možností průmyslových robotů firmy Mitsubishi.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články