Elektronický odpad je velkým znečišťovatelem životního prostředí. A i přes veškerou snahu člověka „e-odpad“ šetrně likvidovat nebo recyklovat zůstávají v praktické rovině výsledky vysoce za očekáváními.
Všudypřítomný elektroodpad
Z podstaty věci se tak přední vědecké kapacity snaží nalézt schůdnější a z dlouhodobějšího hlediska i efektivnější řešení. Sluší se říct, že některé doposud známé hypotézy jsou spíše z kategorie sci-fi, nicméně jiné vypadají velmi slibně.
A v tomto duchu razí pomyslnou cestu k lepším zítřkům i tuzemští operátoři. Už i ti si uvědomili, že spoustu vzácných kovů lze navrátit zpět k dalšímu použití v elektroprůmyslu právě ze starých telefonů. Nově na tento fakt poukazuje O2.
Firma se tímto krokem odvolává i na vlastní analýzu, jejímž realizačním výstupem je zjištění, že v domácnostech kvůli vysloužilým smartphonům leží potenciálně ladem až 3 tuny stříbra. A dalším aspektem je samozřejmě toxicita, protože když už se lidé telefonu zbaví, tak poměrně často končí v komunálním odpadu, což je špatně.
O2 proto své klienty nabádá k tomu, aby svá obstarožní zařízení donesli na pobočku, kde se jich ujmou proškolení pracovní, kteří se postarají o jejich ekologickou likvidaci. Zároveň získají pětisetkorunovou slevu, informuje operátor na svých stránkách.
Tato akce se prozatím vztahuje jen na březen. Kupón si mohou zákazníci vyzvednout v aplikaci Moje O2 v sekci O2 Radosti a lze jej uplatnit na nákup nového mobilního zařízení.