Trojský kůň Anatsa byl nainstalován na více než 5 milionech zařízení
Na vině jsou desítky škodlivých aplikací v Google Play
Může se to týkat i vás?
Agentury specializující se na monitorování škodlivého software na veřejně dostupných uživatelských platformách zaznamenaly prudký nárůst aktivity známého bankovního viru Anatsa, jak uvádí server Bleeping Computer. Jeho hlavním účelem jsou pak krádeže citlivých uživatelských dat, jako jsou přihlašovací, či bankovní údaje. Spolu s tím ovšem jen na samotném Google Play značně přibývá infikovaných a potenciálně velmi nebezpečných aplikací. Jsou tedy vaše chytrá zařízení v bezpečí?
Uživatelská data jsou v ohrožení
V současné době chytrých zařízení a velmi snadného přístupu na internet čím dál častěji dochází k nejrůznějším typům hackerských či virových útoků soustředěných předně na řadové uživatele. Jen za poslední roky tak byly monitorovány desítky milionů případů nevědomého stažení poškozených a viry infikovaných aplikací z dostupných distribučních platforem, jako je App Store, či Google Play. Dle výsledků nezávislých monitorovacích agentur ovšem může být na vině rostoucí sofistikovanost nejen útoků, ale také virů samotných.
Mohutný nárůst aktivity tak zaznamenal například známý bankovní trojský kůň Anatsa (též Teabot), cílící až na 650 veřejně dostupných aplikací napříč světem. Jeho účelem je pak prostá krádež citlivých uživatelských dat, včetně hesel, emailů a přístupových údajů do internetového bankovnictví, které následně využívá podvodným transakcím. Stáhnout si jej však není nijak těžké. Jen na Google Play – tedy na Android zařízeních – byl zaznamenám ve 150 tisících případech, nejčastěji distribuovaných přes čtecí aplikace (čtečky PDF souborů, či QR kódů).
Největším problémem však zůstává jeho obtížná odhalitelnost zapříčiněná sofistikovaným vícestupňovým mechanismem. Aplikace napadené tímto virem tak bez potíží projdou zabezpečením operačního systému a povolí malwaru přístup do vašeho zařízení.
Jak již bylo zmíněno, dle oficiálních průzkumů agentury Zscaler došlo jen v posledních měsících k odhalení více než 90 škodlivých aplikací, jež byly ze strany uživatelů nainstalovány ve více než 5 milionech případů. Nejčastěji se objevujícími malwary jsou pak zmíněná Anatsa, Joker, Facestealer, Coper a ohromné množství rozličného adwaru. Nejnebezpečnějšími z nich jsou pak právě první dva zmíněné, jenž jsou schopné takřka nepozorovaně okrádat nic netušící uživatele o data.
Důrazně tak doporučujeme při instalaci nových aplikací dbát na kontrolu požadovaných systémových oprávnění, jež působí nesmyslně či potenciálně velmi rizikově. Pochopitelně se však problém s viry netýká jen Google Play pro Android, ale také mnoha dalších distribučních aplikací, včetně těch, které jsou dostupné pouze přes mobilní prohlížeč. Proto je také nutné vždy dbát na dodržování bezpečnostních zásad, jako je stahování z ověřených zdrojů a pravidelná systémová kontrola.