Odvrácená tvář AI. Většinu práce odedře levná pracovní síla za pár šupů
- Trénování modelů AI probíhá na obrovském množství dat
- Tuto práci většinou odvádí levná pracovní síla
- Zaměstnavatelé navíc často nastavují nelidské podmínky

Společnosti vyvíjející umělou inteligenci potřebují k jejich provozu rozsáhlé datasety, které obsahují roztříděné informace, díky nimž se AI učí, jak má správně fungovat. Zpracování těchto souborů mají na starosti lidé z rozvojových zemích s nejistým výhledem na výdělek, kteří se často potýkají s neférovým zacházením. Podívejte se, jak vzniká umělá inteligence.
Trénování umělé inteligence
Shrňme si, k čemu v současné chvíli umělou inteligenci využíváme. Generování textu, jeho analýza, překládání vět, dále tvorba obrázků a jejich třídění podle společných znaků. Abychom však mohli AI takto používat, zprvu ji musel někdo ukázat, jak rozlišovat detaily a tvořit si spojení mezi slovem a jeho významem.
Ten někdo byl člověk, kterého si společnosti stojící za umělou inteligencí najaly, aby tento trénink provedl. Reportáž deníku The Washington Post odhaluje, jak tento proces funguje. AI trénují tisíce lidí z Filipín, Indie a Venezuely za pár dolarů, které jim firmy často ani nevyplatí.

Čtěte také: Umělá inteligence vpřed. Duet AI expanduje i v rámci Google Cloud
Nejvlivnější technologie 21.století za pakatel
Jedna z největších organizací, která tyto lidi najímá se nazývá Scale AI a spolupracuje se špičkami v oboru jako je OpenAI či Meta. Pracovníkům však platby nechodí včas nebo vůbec a pokud se proti tomu chtějí odvolat, odpovědi se většinou nedočkají a v horším případě je jejich účet deaktivovaný.
Tuto práci navíc mají nejčastěji na starosti mladí lidé, kteří nemají moc jiných možností, jak si vydělat peníze. Tamní vlády se situací nic nedělají navzdory stížnostem, nechtějí údajně udusit fungující průmysl. Nezbývá tedy než neférové podmínky zkrátka přejít v zájmu uživení se.