Philips 58PUS8506/12 je chytrá televize se skvělým poměrem cena/výkon
Za 20 tisíc dostanete výborný obraz a unikátní podsvícení Ambilight
Konkurenční výrobci by se rozhodně měli mít na pozoru
Pořízení nové televize už dnes není pouze o velikosti či rozlišení obrazu, ale aspektů, které rozhodují o tom, zda vyberete lépe či hůře, je mnohem více. Hlavním prodejním tahákem bylo před pár lety, že se telky staly chytrými. Ale to už teď nestačí a pozornost se přesunula k tomu nabídnout něco navíc.
Je to právě Philips, kdo v této bonusové disciplíně přináší něco, co jinde nenajdete. Technologie Ambilight vám dokáže promítnout barvy z právě sledovaného filmu či seriálu na zeď a neskutečně vás tak vtáhnout přímo do děje. Sám jsem si nemyslel, že to bude mít až takový efekt a přínos, ale musím přiznat, že opak je pravdou.
Na redakční test jsem měl zapůjčenou 4K UHD LED televizi Philips 58PUS8506/12, a to ve velikosti 58 palců, tj. 146 centimetrů. Jde o model s výborným poměrem cena/výkon, který oproti dražším kouskům ztrácí opravdu jen v detailech, ale popravdě 99 % uživatelů nic lepšího nepotřebuje a možná ani nepozná.
Philips 58PUS8506/12: specifikace
Rozměry s podstavcem
1289,9 × 819,8 × 256,2 mm
Hmotnost s podstavcem
20,2 kg
Obrazovka
Technologie LED, 3840 × 2160 pixelů, 58 palců (146 cm)
Reproduktory
výkon 20 W (2 x 10 W širokopásmový reproduktor)
Operační systém
Android TV 10 (Q), obchod Google Play a Philips Store
Přijem signálu
DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C
Konektivita
Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, konektory 4x HDMI, 2x USB, 1x Ethernet, 1x 3,5mm jack
Cena
19 990 Kč
Ještě než se dostaneme k samotné televizi od Philipsu, tak je rozhodně dobré počítat s tím, že byste na manipulaci a sestavování neměli být sami, ale ideálně jsou potřeba dva dospělí jedinci. Celé balení váží zhruba 25 kilogramů a také s ohledem na úhlopříčku televize 58 palců (přičemž objednat lze velikosti 43, 50, 58, 65, 70, 75 palců – pozn. redakce) by mělo být jasné, že mít více rukou se bude sakra hodit.
Posléze už ale nebudete potřebovat ani svaly, ani přílišné namáhání mozkových buněk, protože vše od instalace a vyhledávání televizních programů až po to nejpodrobnější nastavení je tak jednoduché a intuitivní, že jej zvládne opravdu každý. Za to musím inženýry od Philipsu pochválit, protože díky jejich nadstavbě je systém Android TV mnohem použitelnější.
Design je na jedničku
Díky čemu televize Philips 58PUS8506/12 dokáže nad konkurencí vyčnívat, je rozhodně design a konstrukční zpracování. V cenové kategorii do 20 tisíc korun jde o opravdovou krásku, ať už díky velmi tenkému provedení, světle stříbrnému stojanu, či rámečku kolem televize, který působí velmi elegantně.
Bonusové body bych potom televizi přičetl ještě za otočný podstavec, díky kterému můžete telku šikovně podle potřeby ručně velice lehce pootočit a sledovat tak filmy či seriály nejen „kolmo“ z gauče v obýváku, ale klidně i z vedlejšího jídelního stolu. Mechanismus je bytelný a funguje spolehlivě. Něco podobného vidíme spíše u dražších modelů televizí.
Kvalita obrazu je alfou a omegou
Alfou a omegou každé televize je samozřejmě obraz a jeho kvality. V případě modelu Philips 58PUS8506/12 výrobce vsadil na LCD technologii, která by při přímém srovnání s OLED dost pravděpodobně tahala za kratší konec provazu, nicméně bez srovnání v jedné místnosti prakticky nebudete chtít nic lepšího.
Obraz rozprostírající se na 58palcové úhlopříčce, což dělá 146 centimetrů, může mít až Ultra HD rozlišení (3840 × 2160 pixelů), 60 Hz, a nechybí ani technologie Dolby Vision či HDR10+. Pokud si pustíte film či seriál, například přes některou ze zabudovaných streamovacích služeb (Netflix, Amazon, Disney+, či Apple TV+ – pozn. redakce), pak můžete dát sbohem návštěvám kina. Ano, až tak kvalitní zážitek to je!
Kromě zmíněných technologií, které vylepšují výsledný dojem z obrazu, má svůj podíl také obrazový procesor Engine P5 Perfect Picture. Ten dokáže zdokonalovat snímek po snímku i například obraz z běžného terestriálního vysílání, které je omezené datovým tokem a výsledek pak často na takto velkých televizích za moc nestojí. Ne však v případě Philipsu a jeho patentovaného řešení.
Ambilight už i v televizi za méně než 20 tisíc?
Společnost Philips u svých televizorů přináší naprosto unikátní a neuvěřitelně návykové řešení Ambilight. Jde o technologii podsvícení, díky které se vám na zeď za televizí promítnou barvy z právě sledovaného snímku, ať už jde o televizní vysílání, sledování filmů a seriálů přes streamovací platformy nebo z počítače, či dokonce i během hraní her či poslechu hudby. Výsledkem je, že vás televize víc vtáhne do děje.
Podsvícení Ambilight v akci
Barvy se mění podle obrazu
V případě modelu Philips 58PUS8506/12, který není tou nejvyšší řadou televizí této značky, se však musíte spokojit s třístranným provedením místo s celoplochým provedením. Ale i tak je efekt více než působivý. Samozřejmě jako u sesterských modelů od Philipsu je potřeba mít televizor umístěný alespoň 10 centimetrů od zdi, aby byl efekt takový, jaký výrobce zamýšlel. Mluvit se dá i o zdravotních benefitech, protože se doporučuje mít osvětlení i kolem sledovaného obrazu, abyste si nekazili oči.
Systém Android TV a ovládání
Stejně jako jiní výrobci, také Philips spoléhá na operační systém Android TV. Ovšem ten dokázal nad rámec vylepšit vlastní nadstavbou, se kterou je ovládání jednodušší a intuitivnější. To rozhodně oceňuji. Na druhou stranu Android má své chyby, které ani Philips nedokázal vyřešit, například jednou za čas se mi stalo, že jsem musel při sledování Netflixu provést tvrdý restart televize vypnutím ze zásuvky, protože ani klasické vypnutí a zapnutí chybu přehrávání neodstranilo.
Systém je ale celkově velmi svižný a přehledný, navíc si můžete spoustu věcí nastavit podle svého, třeba i rozvržení obrazovky. K ovládání můžete použít přibalený dálkový ovladač, který má takový hodně atypický ostře řezaný design a vytknout by se mu dalo akorát to, že poslepu asi ani po delší době nepoznáte rozdíl mezi ani těmi nejzákladnějšími tlačítky jako je redukce hlasitosti či přepínání programů. Samozřejmostí je podpora HbbTV či možnost snadného nahrávání pořadů na USB disk.
Připojení nejen přes Wi-Fi
Aby byla chytrá televize chytrou a měli jste přístup například na Netflix, tak samozřejmě potřebujete připojit TV k internetu. Philips 58PUS8506/12 může využívat bezdrátové připojení přes Wi-Fi 802.11ac, ale také se lze spolehnout na kabel a tedy ethernet. Pro připojení například počítače nechybí HDMI 2.1, potěší také energeticky úspornější Bluetooth 5.0 či dvojice klasických USB portů nebo 3,5 mm Jack.
Závěr
Chytrá televize Philips 58PUS8506/12 má rozhodně co nabídnout a s ohledem na cenu jde o více než výborný produkt. Za méně než 20 tisíc přináší výborný obraz, slušný zvuk (který můžete ještě podstatně vylepšit soundbarem, aktuálně v akci při pořízení balíčku se slevou 4 000 korun – pozn. redakce), a jako eso v rukávu pak technologii Ambilight.
Po několikatýdenním testování musím říct, že Philips může směle konkurovat těm největším a nejznámějším hráčům na poli nejpokročilejších televizí na trhu. Pro 99 % je tento produkt maximálně vyhovující a popravdě pokud chcete to nejlepší za co nejlepší peníze, pak můžete přestat hledat.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.