Potvrzeno! Do Měsíce narazila čínská raketa a tak vznikl první umělý lunární kráter

Matyáš Kunst
  • V pátek ve 13:25 SEČ se nakonec skutečně srazila čínská raketa s Měsícem
  • Vesmírné plavidlo bylo nejprve identifikováno jako Falcon 9 společnosti SpaceX
  • Jedná se o první kráter takových rozměrů způsobený člověkem
SpaceX
SpaceX

Konečně, nebo spíš bohužel jsme se dočkali dlouho očekávaného nárazu bezvládné čínské rakety s Měsícem. Kosmické plavidlo dopadlo na povrch jediné známe přirozené družice Země v pátek ve 13:25 SEČ a vědci z NASA budou sledovat, zda nedošlo k větším změnám způsobené nárazem, již brzy započne hledání kráteru, což však může trvat týdny nebo měsíce.

Z Falconu se vyklubala čínská raketa

Již několikrát jsme vás informovali o neznámém plavidlu, které svou vesmírnou odyseu pravděpodobně zakončí na povrchu luny, čímž velmi pravděpodobně vytvoří kráter ne zrovna přehlédnutelných rozměrů.

Bill Gray přibližně před měsícem identifikoval vzmítající se těleso jako raketu Falcon 9 od společnosti SpaceX, což pochopitelně vyvolalo vlnu kontroverze a nevole vůči osobě Elona Muska a spekulovalo se dokonce o možném soudním sporu vůči této firmě. Zanedlouho poté se však uznávaný astronom přiznal, že jeho výpočty byly chybné a odpovědnost přesměroval na čínskou raketu Chang’e-5-T1, která vzlétla v roce 2014.

Měsíc kráter
Měsíc kráter

Čtěte také: Absolutní katastrofa! NASA bude ráda, když pošle astronauty na Měsíc v roce 2026


Nárazu jsme se dočkali v pátek odpoledne

Čína nejprve příslušnost k tomuto vesmírnému tělesu popírala a tvrdila, že její raketa se nacházela na území zemské atmosféry, vlivem čehož shořela, což bylo později vyvráceno. Tak jako tak jsme se nakonec nárazu opravdu dočkali, a to v pátek, přibližně pět minut před půl druhou odpolední našeho času. Jde o první kráter takového rozsahu na Měsíci, který byl vytvořený člověkem.

Podle časopisu Scientific American se prohlubeň bude nacházet v blízkosti přirozeně vzniklého kráteru Hertzprung o šířce 570 kilometrů, nicméně i přesto hledání nebude jednoduché. Odborníci odhadují, že jeho nalezení může trvat týdny, klidně i měsíce.


Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články