Na Měsíc se řítí neovladatelná raketa od SpaceX. Co nastane po nárazu?

Roman Macháč
  • Raketa společnosti SpaceX je na kolizním kurzu s Měsícem
  • Falcon 9 se stal po svém startu v roce 2015 neovladatelným
  • Mnozí vědci berou nešťastnou událost jako skvělou příležitost
Raketa Falcon 9, ilustrační
Raketa Falcon 9, ilustrační

Vesmírný odpad začíná dostávat opravdu reálné obrysy. Raketa společnosti SpaceX, Falcon 9, je totiž na kolizním kurzu s Měsícem poté, co strávila téměř sedm let ve vesmíru. A to bez možnosti jakéhokoliv vzdáleného ovládání. Experti si myslí, že srážka je téměř nevyhnutelná.

Raketa Falcon 9 míří přímo na Měsíc

Raketa Falcon 9 byla původně vypuštěna do vesmíru v únoru roku 2015. Po dokončení své mise se stal druhý stupeň rakety neovladatelným a od té doby krouží mezi Zemí a Měsícem. Na kritickou situaci upozornila skupina astronomů, která predikuje, že k nárazu dojde 4. března 2022.

Pozorovatelé věří, že asi čtyři tuny vážící raketa narazí do Měsíce rychlostí 2,58 km/s. Pokud by k této situaci opravdu došlo, naskytne se nám vzácná příležitost k pozorování vznikajícího kráteru. Mnozí se v diskuzích na sociálních sítích ale bouří.

Vytvoří Falcon 9 nový kráter?
Vytvoří Falcon 9 nový kráter?

Nepřehlédněte: Čína staví umělý Měsíc, který má posloužit pro experimenty s gravitací


Tečka za vesmírným haraburdím

„Takže teď můžeme přestat dovolovat miliardářům házet haraburdí do vesmíru s jasným nedostatkem odborných znalostí. Nebo snad počkáme, až bude vesmír stejně zpackaný jako Země?“ odpověděl na Twitteru uživatel Thibaut Nicodème.

Jsou zde dvě roviny, jak se můžeme na věc dívat. Tou první je vědecké poznání, zatímco ta druhá hovoří o znečištění vesmíru. Takové chování může mít v budoucnu mnohem větší následky, než „jen“ srážku s Měsícem.


Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.


Komentáře


Nejnovější články