Používáte VPN? V Íránu za to můžete vyfasovat až dva roky vězení
- Írán se možná brzy stane zemí, ve které bude zakázána technologie VPN
- Takový krok se pochopitelně nelíbí mnoha světovým organizacím
- Proč je to takový problém a jak celá služba funguje?

V Íránu v tuto chvíli vznikl nový návrh zákona, který razantně změní způsob, jakým obyvatelé používají internet. Podle Článku 20 předloženého návrhu zákona může být vývoj, rozšiřování nebo šíření VPN a dalších proxy služeb potrestáno až dvěma lety vězení.
Írán nejspíš zakáže používání VPN
Něco takového se pochopitelně nelíbí mnoha organizacím, které se zaměřují na ochranu lidských práv. Subjekty proto vyzývají íránské úřady, aby nový návrh zákona smetly ze stolu. Využívat externí služby pro svou ochranu by totiž mělo být povoleno všem, a to bez rozdílu.
Zveřejněný dopis popisuje následující: „My, níže podepsané organizace na ochranu lidských práv, jsme znepokojeni krokem íránského parlamentu, který schválil regulační návrh zákona pro služby v kyberprostoru.“

Čtěte také: Internet na Měsíci? Nadějný startup jej hodlá spustit už v roce 2024
Co je to VPN?
Zkratka VPN znamená virtuální soukromá síť. Jde o zabezpečené šifrované připojení mezi dvěma sítěmi, nebo mezi uživatelem a sítí. Díky tomu lze prohlížet internet v naprostém soukromí. A proč je to tak důležité?
Každý, kdo bude jen trochu chtít, vás může díky internetu vystopovat a následně i sledovat. VPN pohyb na internetu zamaskuje a zajistí anonymitu, díky čemuž se nemusíte o své soukromí obávat. Výhodou také je, že lidem podhodí falešnou IP adresu.
Autor článku

Roman se technologiím věnuje už přes 14 let. Píše o mobilech, umělé inteligenci i elektromobilech. Má za sebou tisíce článků, videí a statisíce sledujících na sociálních sítích.
Roman se technologiím věnuje už přes 14 let. Píše o mobilech, umělé inteligenci i elektromobilech. Má za sebou tisíce článků, videí a statisíce sledujících na sociálních sítích.