První moderní vesnice, která vytvoří elektřinu a jídlo se 100% udržitelností

Daniel Fousek

V Nizozemsku by mohlo vzniknout komunitní centrum pro až 300 rodin, které mají žít zcela udržitelným životním stylem. Cyklus výroby a spotřeby se má uzavřít přímo na místě a měli by tedy být schopní žít takřka i bez okolního světa.

TIP: Inteligentní svět a technologie budoucnosti. Co přijde v příštích 3 letech?

Za projektem ReGen Villages, tedy autonomních vesnic, stojí James Ehrlich, podnikatel v Silicon Valley, vizionář a zakladatel stejnojmenné společnosti. K tomu má i praktické zkušenosti ze Stanfordovy univerzity, kde se věnuje udržitelné infrastruktuře v bydlení. Jeho snem je založit vesnickou komunitu, která by získávala jídlo a energii k životu 100% z místních zdrojů.

Na projektu pracuje od roku 2016. V roce 2018 územní plán povolil budoucí výstavbu až 300 domů v nizozemském městě Almere, půl hodiny vlakem od Amsterdamu. Nedávno se mu konečně podařilo získat povolení stavebních úřadů a letos by se mohlo kopnout do země. Vesnice ve městě zabere plochu asi 25 hektarů.

Ehrlichova vize je vcelku jednoduchá: lze žít v blahobytu a přitom v souladu s přírodou. Klíčem není odtržený život ve víru velkoměsta, ale menší sídelní celky, které lze mezi sebou propojovat. Domy mají být napěchované moderními technologiemi a dokážou se řídit samy a komunikovat mezi sebou. K tomu má být vyvinutá speciální softwarová platforma Village OS.

Potravu mají lidem zajistit uzavřené ekosystémy založené na pěstování rostlin a chovu ryb. Vše v jednom: akvaponicky – tento přístup kombinuje rostliny ve vodě (hydroponii) a výkaly ryb poslouží jako hnojivo. Bioplyn vznikající při produkci potravin se využije energeticky, navíc na každém domě budou solární panely, takže život na samotě bez elektřiny to rozhodně nebude.

Když už do budoucnosti, tak pořádně. Takže zde nečekejte ani ohromná parkovací stání a obří silnice. Malé polní cesty obslouží sdílená autonomní vozidla, ale přednost dostane chůze a bicykly. Jelikož bude vše k dispozici na místě, nebude potřeba složité přepravy.

Projekt má financovat více investorů, Ehrlichova společnost se již setkala s kladným ohlasem. Náklady projektu jsou spočítány na 440 milionů korun. Jeden dům má stát podle velikosti v přepočtu od 5 do 20 milionů korun. Vzhledem k realitnímu boomu a umístění nedaleko Amsterdamu se nejedná o nějak přemrštěné ceny. Pro mnoho lidí, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje dnešní způsob života, se jedná o zajímavou ukázku, jak by to mohlo jednou fungovat. Chtěli byste se nastěhovat do autonomní vesnice?

zdroj: Život jako umění, New York Times


Autor článku

Daniel Fousek - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články