Rasová zaujatost AI? Umělá inteligence asijskou uživatelku změnila k nepoznání

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence je v kurzu
  • Na trhu je k mání čím dál více nástrojů
  • Jejich kvalita se však různí
Umělá inteligence a člověk Midjourney
Umělá inteligence a člověk Midjourney

Za poslední rok spatřily světlo světa nejrůznější generátory, které by většina lidí nyní bez sebemenšího zaváhání označila jako umělou inteligenci.

AI není všemocná

S příchodem sofistikovaných jazykových modelů jako ChatGPT či Bard si každý mohl nechat vygenerovat libovolný text dle vlastního zadání. Midjourney a Stable Diffusion pro změnu nabídly obrázky na přání. Umělá inteligence náš svět vzala útokem a než jsme se vzpamatovali, přichystala nám velké množství výzev.

Veřejnost se nejprve bavila novými možnostmi a dovednostmi  poměrně záhy se však vyrojilo i nespočet pokusů AI využít pro mystifikaci, fake news a dezinformaci. Obecně na tuto technologii spoléhá stále více uživatelů i firem. A v některých případech jsou výsledky až úsměvné, posuďte sami.

Uživatelka vlevo před zásahem AI
Uživatelka vlevo před zásahem AI

Čtěte také: Umělá inteligence krade lidem práci. Tisíce zaměstnanců kvůli AI končí na dlažbě


Uživatelka změněna k nepoznání

Server Futurism.com informuje, že jedna asijská uživatelka si hrála s umělou inteligencí ve snaze získat lepší vyobrazení svého já. Využila k tomu editor Playground AI s cílem z technologie vykřesat pokud možno co nejprofesionálnější fotku, jež by zároveň odstranila několik drobných nedostatků.

Výsledek však předčil veškerá očekávání. AI nejenže její obličej vylepšila, ale do značné míry i pozměnila. V přímém srovnání „před a po“ jde o dvě naprosto odlišné osoby. „Rasová zaujatost je v nástrojích AI stále se opakujícím se problémem,“ sdělila žena pohoršeně. „Zatím jsem tímto způsobem nezískala žádné použitelné fotografie,“ dodala.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články