Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před masivním rozvolňováním
Pandemie může podle nich na podzim znovu zesílit, i přes očkování
Mnoho zemí západní i východní Evropy totiž ještě nemá „vyhráno“
Pozor na přehnané rozvolňování
Světová zdravotnická organizace vydala krátké, ale úderné prohlášení ústy svého zřízence pro Evropu, Hanse Klugeho. Podle něj je důležité zachovat i v létě opatrnost a selský rozum. Šíření nemoci Covid-19 podle něj bude probíhat i v létě, zejména s vracejícím se cestovním ruchem a všeobecným turismem.
„Už jsme to jednou zažili. Vloni v létě se pandemie v tichosti rozrůstala mezi mladšími ročníky, následně přešla na starší pacienty a způsobila v Evropě a na celém světě devastující počty vážně nemocných a také zemřelých. Vidět to bylo na podzim a v zimě,“ dodal Kluge. Zvláště na pozoru by se měli mít lidé s první dávkou vakcíny, ta totiž často způsobuje ohromný pokles imunity.
A k apelu je stále dobrý důvod. I když třeba u nás v Česku jsou denní přírůstky nakažených v řádu stovek a došlo již k téměř stoprocentnímu rozvolnění, není radno propadat přehnaným oslavám. Koronavirus ještě nebyl poražen, jak dokládají statistiky ze zamořené Francie, Španělska, Skandinávie a také ze zemí Pobaltí.
Situace se zásadně lepší hlavně v Polsku, Finsku, na Slovensku, dále v Rumunsku a dalších balkánských státech (kromě Chorvatska). WHO na závěr apeluje na Evropskou unii, ať zesílí a zrychlí proces očkování. Z celkového počtu unijních obyvatel má totiž jen 30 % první dávku a 17 % je již kompletně naočkováno. V Česku se již očkuje od 16 let, registrace probíhá na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.