Festo chystá uvedení svých nejnovějších autonomních robotů
Ti mají být zcela nově inspirováni podobou a anatomií včel
Co vlastně dokáží?
Společnost Festo hodlá letos v rámci programu Bionic Learning Network ohromit svět svým nejnovějším a doposud nejmenším autonomním robotem. Ten má zcela inovativním způsobem nést podobu nám dobře známých včel, přičemž má být vybaven celou řadou moderních vychytávek. Dle všeho bychom se ho pak mohli dočkat na jedné z letošních technologických konferencí.
Další z řady robotických zvířat
Současný vývoj na poli robotiky čím dál více směřuje k tvorbě masově produkovatelných průmyslových robotů, jenž často nesou humanoidní podobu. Technologická společnost Festo jde však se svými kousky již několikátým rokem zcela opačným směrem. V minulosti nás tak překvapili kupříkladu roboty ve formě tučňáků, klokanů, ale také racků, či vážek. Nového zvířecího robota se tak s nejvyšší pravděpodobností dočkáme i letos.
Dle fotografií a videí od Festo je totiž momentálně ve vývoji zbrusu nový a doposud neviděný typ autonomního robota v podobě včely. Ten nese jméno BionicBee a stejně jako předchozí zmiňovaní je součástí mezinárodního vývojového programu Bionic Learning Network.
Ač se však jedná o zatím nejmenší kousek zmíněné společnosti, rozhodně nejde o žádného drobečka. Tato mechanická „včelka“ totiž váží přes 34 gramů a má rozpětí téměř 24 cm. Pro srovnání má tedy rozměry zhruba srovnatelné s ledňáčkem říčním.
Zajímavé na tomto robotovi je ovšem také to, že je skrze vlastní výbavu schopen detekovat ostatní roboty svého druhu. Využívá totiž pokročilé technologie ultra širokopásmových kotev, jež jsou instalovány v testovacích prostorách a díky nimž fakticky dovede mapovat své okolí. V případě utváření roje pak BionicBee využívají centrálního počítače, jenž v živém čase propočítává dráhy všech členů tak, aby vždy dosáhl bezkolizní formace.
Celý projekt společnosti Festo byl pak vyvinut za pomoci generativního designu, kde software dostal za úkol přijít s nejlepší možnou konstrukcí, při využití co nejmenšího množství materiálů. Ve výsledku se tak do relativně malé konstrukce včelích robotů vešla tři serva, motorek, převodovka, komunikátory a ovládací prvky. To vše pak ještě podtrhuje fakt, že je každý jeden z nich ručně sestavován a pečlivě testován v laboratorních podmínkách.