Roboti v podmořském světě? Rizikovou práci už nebudou muset dělat lidé

Dominick Tomanec
  • Rizikové podmořské práce možná již nebudou muset vykonávat lidé
  • Ve vývoji je robot, který poslouží právě tomuto účelu
  • Co vlastně dovede?
uOne může být užitečnou pomůckou pro hlubokomořské práce
uOne může být užitečnou pomůckou pro hlubokomořské práce

Belgičtí inženýři dokončují vývoj komerčního podvodního robota, jenž by v budoucnu mohl nahradit profesionální potápěče. Jmenuje se uOne a je vybaven nejmodernějšími technologiemi pro průzkum a analýzu pod hladinou.

Podvodní robot pro každý úkol

uOne je dílem inženýrů z belgické technologické společnosti uWare Robotics, jež se zaměřuje na vývoj komerčních a průmyslových robotů. Od ostatních potápivých kousků se však zásadně liší hned v několika ohledech.

Podvodní roboti se totiž běžně dělí do dvou kategorií. Do ROV spadají všichni, kteří jsou v reálném čase řízeni pilotem na povrchu. Jsou velmi obratné a snadno ovladatelné, avšak v rozsáhlejších akcích jim často brání dosah, či řídící kabel. Druhou kategorií je AUV, k níž patří roboti s přesně zadaným programem, který zcela autonomně plní. Na rozdíl od prvního typu však běžně nejsou konstruovány k statickému pozorování.

uWare ve snaze vyhnout se všem možným problémům proto navrhla uOne. Ten disponuje samostatnou řídící jednotkou a možností plnění přeprogramovaných úkolů, jeho konstrukce mu ovšem zároveň umožňuje provádět průzkum v libovolné hloubce, rychlosti a úrovni dynamiky. To vše samozřejmě bez nutnosti využití kabelu, či jiného fyzického spojení s povrchem.


Čtěte také: Inspirace Teslou? Mercedes posílá do výroby aut humanoidní roboty


Nejmodernější výbava

Dle uWare je jejich robot navržen pro některé náročnější, či rizikovější úkoly, jako je inspekce podvodních staveb (ropné plošiny, podmořské kabely a potrubí), nebo mapování a průzkum mořského dna. Díky svým vyspělým senzorům by tak v budoucnu mohl skvěle posloužit, jak pro účely výzkumu, tak i jako záchranářská pomůcka.

Co se parametrů týče, uOne na výšku a šířku měří 40 cm, na délku pak 50 cm a váží úctyhodných 15 kilogramů (může nést dalších 5). Maximální rychlost, kterou dovede vyvinout, je zhruba 5,5 km/hod, přičemž na jedno nabití vydrží dvě hodiny.

Nesmíme ovšem opomenout ani jeho vysoce odolnou litou schránkou, díky níž může operovat v hloubce až 75 metrů. uWare ovšem uvádí, že se na vylepšení jeho konstrukce stále pracuje a v budoucnu by tak mohl být schopen dosahovat hloubky větší než 100 metrů.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články