Sní zvířata? Vědci přišli s úžasnou „pavoučí“ teorií REM fáze spánku

Daniel Smetana
  • Vědci přišli s velmi zajímavými poznatky u pavouků
  • Našli u nich známky REM spánku
  • Mohou pavouci i snít?
Sny
Sny

REM spánek je jednou z fází, kterou si pravidelně prochází každý z nás každou noc. Je to fáze, která je typicky charakterizovaná rychlými pohyby očí a je pro nás stále záhadou. Jediným, čím si byli vědci doposud celkem jistí, že my jediní v něm prožíváme sny. Poslední výzkumy boří ovšem i tuto teorii.

Sny u pavouků? Hm…

Němečtí výzkumníci publikovali studii, ve které sledovali pavouky během jejich aktivity, kterou můžeme přirovnat k našemu spánku. Zjistili, že každých 17 minut vykazují tito pavouci podobné chování, které je typické pro REM spánek.

Ve studii to vědci popisují jako stočení nohou a sítnice jejich očí se pohybuje sem a tam. Toto bylo možné pozorovat, protože tito pavouci mají průsvitný exoskelet. Protože u lidí je potvrzeno, že v REM fázi spánku s nám zdají sny, přivedlo to vědce k myšlence, zda i tito pavouci mohou prožívat něco podobného.

Pavkou
Pavkou

Čtěte také: Má lepší čich člověk, nebo umělá inteligence? Výsledek vás překvapí


Není to ojedinělý důkaz

Tato studie je jen další do sbírky, které naznačují přítomnost REM fáze spánku u zvířat. Vědci dnes nacházejí známky REM spánku u velmi širokého spektra živočichů, mezi které patří pavouci, ještěři, sépie nebo zebry.

Spánek REM se obecně vyznačuje kromě rychlých pohybů očí také řadou dalších znaků, jako je dočasné ochrnutí kosterních svalů, pravidelnými záškuby těla a zvýšenou mozkovou aktivitou, dýcháním a srdeční frekvencí. Jaký má přesně účel pro naši fyziologii zatím nevíme, ale každá další podobná studie nám může pomoci pochopit k čemu evoluce REM spánek vytvořila.


Komentáře


Nejnovější články