Američtí politici požadují podíl na vlastnictví sítě TikTok
Hodlají tím předejít údajným bezpečnostním rizikům
Co o tom víme?
Celosvětově populární sociální platforma TikTok čelí v USA další kontroverzi. Tentokrát se ovšem zdá, že jde skutečně do tuhého a situace by tak mohla zamířit k dlouho projednávanému zrušení aplikace na americkém území. Finální verdikt bude však vyřčen na základě reakce společnosti ByteDance, jež TikTok provozuje.
Sněmovna žádá prodej nebo zákaz TikToku
V Americké sněmovně reprezentantů během včerejšího dne proběhlo rozsáhlé hlasování o novém opatření týkajícím se ochrany osobních dat uživatelů populárního TikToku. Američtí politici skrze něj hodlají přimět společnost ByteDance, stojící za provozem TikToku, k prodeji jeho americké divize.
Dle senátů je totiž vzhledem k momentální světové politické situaci nežádoucí, aby Čína a její režim měly přístup k datům amerických občanů. Projde-li pak zákon úspěšně senátem, dostane ByteDance šest měsíců na provedení odprodeje. Nesplnění tohoto požadavku by ovšem mohlo znamenat zákaz TikToku na celém území Spojených států.
Jak již bylo řečeno, onen návrh opatření tvrdí, že společnost ByteDance může spadat pod přímou kontrolu čínské vlády v Pekingu. Byla-li by to pravda, pak by se mohlo jednat o skutečné bezpečnostní riziko pro miliony amerických uživatelů, jejichž soukromé a osobní údaje by se náhle ocitly v rukou politického oponenta.
I přes to, že tato tvrzení stojí na jedné z novel čínského zákona, který nutí společnosti k výpomoci ve shromažďování zpravodajských dat v případě požádání ze strany státu, není možné nezávisle ověřit.