7 věcí, které rozhodně musíte vědět o firmě SpaceX
- SpaceX je firma, která v lidech probouzí nadšení do vesmírného bádání
- Jejím zakladatelem je technologický vizionář a snílek Elon Musk
- Co všechno byste měli o této společnosti vědět?

Firmu SpaceX založil Elon Musk, ale víte proč?
Americká společnost SpaceX byla založena v roce 2002 Elonem Muskem a důvodů je samozřejmě více. Tím asi úplně prvním je nadšení a láska Muska k raketám a technologiím obecně. Ovšem když zjistil, že NASA ukončila budoucí plány a vývoj ve vesmírném bádání šel spíše od deseti k pěti, protože byly vesmírné programy nesmírně drahé, vymyslel způsob, jakým by šlo celou záležitost podstatně zlevnit a ještě na tom vydělávat.
Začátky SpaceX byly hodně kostrbaté, když Musk potřeboval sehnat nějakou raketu na první otestování a zjistil, že pro ni bude muset do Ruska. První testy byly neúspěšné a peníze rychle docházely, ale se štěstím se povedlo Muskovi firmu zachránit a získat od americké agentury drahocenní kontrakty, například pokud jde o doručování zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS nebo plánovanou cestu na Měsíc.
Hlavně ale Musk opět vycítil šanci na vznik nové firmy v oboru, který byl tehdy ještě daleko od nějakých začátků a s vidinou slibné budoucnosti. Prostě udělal něco, na co konkurenti neměli odvahu a risknul to. V rozhovorech také tvrdil, že by bylo velmi smutné, pokud by jednoho dne narazil do Země asteroid a zničil veškerou civilizaci. Pokud se ale staneme multiplanetárním druhem, bude to něco velkého. O motivaci tedy zaměstnanci SpaceX rozhodně nemají nouze.
Čtěte také: 5 pravidel od Elona Muska, díky kterým jsou firmy Tesla a SpaceX úspěšné

SpaceX a jejich první úspěchy
Trvalo to dlouhé roky, než byla firma SpaceX schopna vyrobit funkční raketu a dosáhnout úspěšné mise, která by získala pozornost nejen lidí z oboru, ale i světových médií. V roce 2010 se však SpaceX nesmazatelně zapsala do historie, když dokázala jako první firma na světě doručit náklad na oběžnou dráhu a vrátit se bezpečně na Zemi. Do té doby to dokázaly jen státní vesmírné programy jako třeba americká agentura NASA.
Další velký úspěch přišel v roce 2015, když SpaceX dokázala s raketou Falcon 9 jako první vzlétnout ve vertikální poloze a ve stejné poloze zase přistát. A potvrdila tak své tvrzení, že rakety bude možné používat opakovaně a tím významně snížit cenu letů do vesmíru. Když přišlo na řadu přistávání nejen na souši, ale i na vodní plošinu, byly to opět dechberoucí záběry, které sledoval celý svět. V roce 2020 pak SpaceX jako první firma na světě dovezla astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS a zase bezpečně zpátky na Zemi.
Čtěte také: Vesmírná loď Starship SN8 posunula SpaceX zase o kus blíže k letu na Mars

Klíčová je cena výroby raket
Elon Musk dobře věděl, proč skončily velké vesmírné programy z 20. století a v 21. století šlo pouze o nějaké zajišťování toho nejnutnějšího a inovace v kosmonautice nepřicházely. Důvodem byla extrémně drahá výroba raket, což se SpaceX rozhodla vyřešit jednoduše tím, že rakety budou znovupoužitelné.
Podle jedné studie od americké agentury NASA a Air Force se odhaduje, že raketa Falcon 9 vyšla na zhruba 440 milionů dolarů, přičemž vývoj stejné rakety u agentury NASA by vyšel na trojnásobek. SpaceX snižuje výrobní cenu i tím, že má zhruba 80 % všech součástek pod vlastní taktovkou a vyrábí si je tedy samo, bez účasti třetích stran a tedy outsourcování. Navíc si tím může lépe pohlídat výstupní kvalitu, která je také naprosto klíčová.
Elektromobil Tesla ve vesmíru
V roce 2018 vynesla raketa od SpaceX do vesmíru dosti překvapivý náklad, a sice elektromobil Tesla Roadster s figurínou Starman. Cílem bylo otestovat raketu Falcon Heavy, která bude vynášet na oběžnou dráhu Země zásoby pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, ale i například pro cesty na Měsíc či na Mars. Po více než třech letech je Tesla ve vesmíru na dlouhé cestě, která však jednoho dne skončí srážkou s Venuší nebo se Zemí. Ukazuje však smysl pro humor zakladatele SpaceX a právě také Tesly.

SpaceX má největší a nejvýkonnější raketu v historii lidstva
Po spojení rakety Super Heavy Booster 4 a vesmírné lodě Starship došlo k tomu, že SpaceX se zapsala do historie jako tvůrce největší a nejvýkonnější rakety všech dob. Překonala i mohutný Saturn V od americké agentury NASA.
Doporučujeme: Mechazilla bude zachytávat přistávající rakety Super Heavy i lodě Starship

Obě části mají dohromady 122 metrů a dopraví více než 100 tun nákladu na oběžnou dráhu Země, či na Měsíc a Mars, nebo i dále. Zatímco první stupeň Super Heavy slouží k vynesení rakety Starship na oběžnou dráhu a poté má bezpečně přistát zpátky na Zemi, tak Starship má pokračovat na Měsíc nebo na Mars a být hlavním dopravním prostředkem při kolonizaci Marsu. Celá raketa je z nerezové oceli a pohání ji motory Raptor spalující kapalný metan a kyslík.
Starlink je vesmírný internet od SpaceX
Síť satelitů Starlink umožňuje globální připojení k internetu, jednoduše odkudkoliv s výhledem na oblohu, kde bude poletovat až 12 tisíc satelitů v různých výškách. Důležitý může být nejen pro všechny vesmírné operace SpaceX, ale také například v případě elektromobilů Tesla, které jsou také připojeny k internetu a v rámci autonomního řízení potřebují ke zdokonalování této funkce odesílat data přes celý svět. Rychlost připojení má v budoucnu vzrůst ze 100 Mb/s na 10 Gb/s, ovšem otázkou je pořizovací cena a také dostupnost v Česku.

Cesta na Mars
Podle původních plánů se mělo letět na Mars už v roce 2022, nicméně je jasné, že takový termín je nereálný. A vzhledem k tomu, že časové okno pro cestu ze Země na Mars se kvůli pohybu planet otevírá každé dva roky, tak to bude nejdříve v roce 2024 či spíše až 2026.
První přijde na řadu dopravení cargo nákladu a prvních zásob, až poté v dalších letech přijdou na řadu lidské posádky, které by měly vybudovat základnu a pomalu teraformovat planetu, aby byla obyvatelnou. To je ale běh na hodně dlouhou trať a i plány s postavením města v roce 2050 zní spíše jako ze sci-fi.
Čtěte také: Jak bude vypadat život na Marsu? Podívejte se na dechberoucí video!

Cesta na Mars trvá 6 až 9 měsíců dle toho, zda se letí v ideálním časovém oknu nebo ne. S vesmírnou lodí Starhip od firmy SpaceX může odletět až 100 lidí a v prvních letech to bude určitě jen jednosměrná jízdenka.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.