Aktuálně probíhá finální testování nové rakety Starship
Kdy proběhne start v pořadí třetí Starship s letem na orbitu Země?
Bude tentokrát mise úspěšná a obletí raketa celou naší planetu?
Otázka obnovení cest k Měsíci je v poslední době čím dál aktuálnější, je tak dobrou zprávou, že se po více než padesáti letech začíná rýsovat termín nové pilotované mise. Na té spolupracuje NASA se soukromou vesmírnou agenturou SpaceX. Ta aktuálně dokončuje testování nového přistávacího modulu, který má být nedílnou součástí této cesty.
Kdy proběhne třetí let Starship na oběžnou dráhu?
9. ledna se konala velká telekonference, díky které se k nám dostaly zajímavé novinky, jak informuje server Space.com. Jejím hlavním tématem bylo schválení třetího testování znovupoužitelného přistávacího modulu společnosti SpaceX, zvaného Starship. Příprava by dle představitelů společnosti mohla být dokončena ještě tento měsíc a samotný proces schválení pak během příštího měsíce. Uvidíme tedy, jestli se to potvrdí a start Starship na oběžnou dráhu se uskuteční opravdu již v únoru 2024.
Dalším probíraným byla právě ona znuvupoužitelnost. Modul by totiž měl být nejen schopný přistání na Měsíci a následného návratu na jeho oběžnou dráhu, ale i několikanásobného zopakování této akce. Toho má být dosaženo pomocí dokovacích stanic, jež budou umístěny právě na orbitě Měsíce. Ty však bylo nutné pravidelně doplňovat jinými znovupoužitelnými plavidly, čímž vzniká nemalý problém.
Na oné telekonferenci bylo dále zmíněno, že NASA se svou misí Artemis 2 (při níž má být obletěn Měsíc) počítá zhruba v polovině září roku 2025, což je tedy roční zdržení oproti dosavadním plánům americké vesmírné agentury. Její posádka má pak získat několik zajímavých prvenství, například prvního astronauta tmavé pleti mimo orbitu Země, či první astronautku na oběžné dráze Měsíce.
Artemis 3, jež si neklade za cíl nic menšího než znovudobytí Měsíce, by pak mohla přijít pouhý rok na to (září 2026). Dle NASA by tou dobou již měly být otestovány a připraveny veškeré nezbytné komponenty mise a vše by tak mělo proběhnout bez problémů. Jedna z vedoucích představitelek společnosti Amit Kshatriya dále zmínila, že by před touto misí mohlo dojít k několika nepilotovaným přistáním na povrchu Měsíce.