Zdá se, že napočtvrté zpáteční let atmosférou zvládla
Elon Musk má s tímto plavidlem obrovské plány
Starship úspěšně dokončila let, stalo se tak na čtvrtý pokus. Společnost SpaceX má s tímto dopravním systémem obrovské plány. V budoucnu s ním chce létat na Měsíc i na Mars.
Vesmírná loď přistála s poškozeným křídlem
Společnost SpaceX poprvé dokončila testovací let vesmírné lodi, předchozí pokusy dosud končily neúspěchem. Při třetím pokusu se loď rozpadla při klesání atmosférou. Čtvrtý pokus byl úspěšný, ačkoli ze záběru kamery bylo jasné, že z ní odlétají menší úlomky.
Jak uvedl Elon Musk, majitel SpaceX, plavidlo po krátkém letu do vesmíru přistálo v oceánu s poškozeným křídlem. Přestože se návrat z kosmu vysílal pomocí kamery, která byla umístěna na lodi, přistání nebylo v přenosu dobře vidět. Není tedy jasné, zda raketa úspěšně provedla přistávací manévr.
Elon Musk na sociální síti X napsal, že ‚měkké přistání“ se podařilo a zároveň poblahopřál týmu SpaceX k epickému úspěchu. Pro Muska a jeho společnost je tento úspěch významným milníkem.
Vesmírná loď Starship tak učinila další krok vpřed v rámci programu Artemis, který si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci. To se má udat až v roce 2026 a do té doby může Starship své schopnosti ještě více zlepšit.
Testovací lety zatím bez posádky
Při poslední zkoušce, která se konala v březnu, loď Starship letěla přibližně 50 minut a poté se rozpadla při návratu atmosférou. Důvodem bylo, že loď se nepodařilo právně natočit a nebyla chráněna vrstvou odolnou vůči extrémním teplotám.
Přestože bylo plavidlo při čtvrtém pokusu stabilnější, ani tentokrát to nebyl přelet atmosférou zcela bez problémů. Musk po přistání uvedl, že loď přišla o součásti, které tvoří její tepelný štít a doletěla s „poškozenou klapkou“.
Dosavadní testovací lety byly bez posádky, ale SpaceX doufá, že v budoucnu vesmírná loď unese až 100 lidí, případně velké množství nákladu. Celý systém je navržen tak, aby byl opakovaně použitelný a má se využívat pro průzkum hlubokého vesmíru.