Startup Star Catcher pomůže v rozvoji orbitální energetické sítě

Dominick Tomanec
  • Floridský startup Star Catcher získal počáteční financování
  • Již brzy se tak nejspíše dočkáme vůbec první orbitální energetické sítě
  • Co vše o tom zatím víme?
SpaceX pravděpodobně pracuje na orbitální špionážní síti
SpaceX pravděpodobně pracuje na orbitální špionážní síti

Floridský technologický startup Star Catcher Industries dle oficiálních zpráv získal základní financování svého více než ambiciózního projektu, jenž si neklade za cíl nic menšího, než přinést obnovitelný a především efektivní zdroj energie na nízkou orbitu Země. Tisíce aktivních satelitů by tak v případě úspěchu mohlo být již od příštího roku trvale zásobováno energií. Je však něco takového skutečně možné?

Technologie jako ze sci-fi

Vesmírné snažení 21. století je bezpochyby definováno neustálým objevováním a zaváděním nových technologií a postupů, jenž stále přibližují ke kýženým cílům, jenž se donedávna mohli jevit jako zcela nemožné či absurdní. O to zajímavější je pak fakt, že mnohé z těchto novinek a inovací nevznikli pouze zásluhou národních vesmírných agentur a ohromných výzkumných týmů, ale především oddanou a neutuchající snahou jednotlivců a týmů z často nepříliš známých technologických startupů. Jedním z nich je pak i doteď nepříliš známý Star Catcher, sídlící na americké Floridě, jenž si může připsat nemalý úspěch v podobě započetí základního financování svého hlavního projektu.

Ač se to může na první pohled jevit spíše jako vědecká fikce, jeho cílem není nic menšího, než zavedení vůbec první mimo planetární energetické sítě, jež významně pomůže s napájením tisíců satelitů na nízké orbitě Země (LEO). Star Catcher toho hodlá docílit prostřednictvím vlastní sítě satelitů, upravených tak aby byly schopny akumulovat solární energii a následně jí zásobovat konkrétní satelity, za pomoci soustředěného energetického paprsku. První demonstrativní kousek by dle odhadů mohl být na orbitu vypuštěn již během následujícího roku.

Samotný projekt pak do začátku získal zhruba 12,25 milionu dolarů (asi 283 milionů korun) od soukromých společností Initalized Capital a B Capital, při čemž je v případě úspěchu nadcházejícího testování očekáván možný příval dalších investic.

Floridský startup Star Catcher pomůže s rozvojem první mimo planetární energetické sítě
Floridský startup Star Catcher pomůže s rozvojem první mimo planetární energetické sítě

Čtěte také: NASA objevila na Marsu zkamenělé mikroby, jde o největší objev


Budoucnost vesmírných misí

Spoluzakladatel a CEO společnosti Star Catcher Andrew Rush ve svém nedávném vyjádření uvedl, že hlavním cílem projektu je rozšíření základní energetické infrastruktury na LEO, díky které získají provozovatelé zde umístěných satelitů možnost využívat energii kdykoliv to bude potřeba. Dále pak uvádí že technologie vzdáleného přenosu energie, je natolik revoluční a inovativní, že by mohla lidstvu otevřít „nový zlatý věk“ vesmírného bádání.

Dle současných plánů hodlá startup využít získané finance k ověření funkčnosti oné technologie pro přenos, počínaje pozemními demonstracemi, následovanými již zmiňovanými testy na samotné oběžné dráze. Vše pak nasvědčuje tomu, že by ke komerčnímu spuštění mohlo v případě úspěchů dojít již během následujících dvou let.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články