Stroj s lidskou rukou. Roboti mají převzít klíčové mechanismy lidského těla

Tomáš Rajnoch
  • Různé formy robotů nám pomáhají téměř každý den 
  • Problémem je jejich chlazení, které není nejjednodušší 
  • Nyní vědci přišli s technologií, která využívá „pocení“
Obyčejná robotická ruka už může být velmi brzy podobná té lidské...
Obyčejná robotická ruka už může být velmi brzy podobná té lidské...

Dnes již máme mnoho robotů, kteří nám pomáhají v každodenním životě. A může se jednat například o kuchyňské či různé asistenční roboty. Jejich vývoj jde pak mílovými kroky kupředu. Je zde ale jeden problém, který se prozatím vědcům nedaří elegantně vyřešit. A to je teplota. Všechny stroje se zkrátka musí nějakým způsobem chladit. V opačném případě jsou roboti neefektivní a mohou se dokonce i pokazit.

Na tomto problému pak pracují vědci z Cornell University, přičemž o jejich práci informuje web Spectrum.


To musíte vidět: Lidé v Singapuru jsou hlídáni autonomním robotem. Nemají se shlukovat


Robotí ruka jako lidská

Je všeobecně známo, že lidské tělo je nejlepší stroj, jaký byl prozatím „vyvinut“. Jak již bylo zmiňováno, tak teplota je ale největší problém. To pochopitelně platí také pro nás. Naše tělo má však proti tomuto problému automatickou ochranu. A tím je pot. Pokud je lidskému tělu horko, tak se začne potit. To nám následně pomůže se ochladit a udržet správnou teplotu.

Vědci z Cornell University se tak rozhodli, že právě tento ryze přírodní jev by mohl pomoci budoucím robotům a vyřešit tak problém s chlazením. S pokusem tedy začali tak, že na 3D tiskárně vytiskli pomocí hydrogelů robotí prsty.

Hydrogely jsou následně známy tím, že dokáží absorbovat větší obsah vody. Tento gel se navíc rozpíná při teplotě nad 30 stupňů Celsia a naopak smršťuje při teplotách nad 40 stupňů Celsia. Díky této vlastnosti se prst dokáže ohnout kolem teplých předmětů.

I robot se může zapotit

Pokud tedy ona robotická ruka uchopí teplý předmět, tak se póry otevřou a začnou simulovat pocení. Pomocí různých simulací pak bylo zjištěno, že tento jev je u robotické ruky efektivnější, než lidský pot. Zajímavé je také to, že díky tomu, že se vědcům podařilo robotickou ruku zpotit, tak také schladili předmět, jenž ruka svírala.

Vývoj robotů jde tedy neustále kupředu a je zajímavé, jakým směrem se vydává. Je totiž jasné, že aby robot fungoval co nejlépe, tak by měl dokázat simulovat chování lidského těla. Díky italským vědcům ze zmiňované Cornell University jsme tak budoucnosti ještě blíže.


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články