Svět v roce 2100? Budoucnost lidstva může být úžasná i děsivá, tvrdí expert
- Lidstvo si historicky prošlo velmi turbulentním vývojem
- Jen za poslední dvě století jde o přímo skokový pokrok
- Jaká nás čeká budoucnost a co bude třeba v roce 2100 jinak?

Nick Bostrom, filosof a ředitel institutu Budoucnosti lidstva na Oxfordské univerzitě, přišel se zajímavým ohlédnutím i fascinujícími, i když místy děsivými predikcemi do budoucna. Poukazuje na to, že pokud se podíváme daleko do minulosti, klidně i 10 000 let nazpět, lidé byli úzce svázání s přírodou a postupně odkázání zejména na zemědělství. Doslova „co zaseli, to sklidili“.
Pokrok je progres
Postupem času se věci začali vyvíjet naprosto jinak. A teď to vezmeme v rychlém sledu: od starověku až po novověk se potřeby lidstva stejně jako technologický progres rozvinuly do neuvěřitelných rozměrů, viz Průmyslová revoluce v 18. a 19. století. Optikou dnešních možností je tehdejší rozmach možná až úsměvný, ale tehdy to bylo něco.
Nyní, ve 21. století, je všechno jinak a doslova vzhůru nohama. Díky internetu, chytrým telefonům a globalizaci obecně můžeme sledovat veškeré dění z celého světa v reálném čase. Obrovským přínosem je i nastupující 5G, které se promítne v autonomním řízení vozidel, v medicíně a dalších segmentech.
Čtěte také: Rakety SpaceX od Elona Muska budou mít konkurenci. Jmenuje se Rocket Lab
Všeho moc škodí…
Nejen teoreticky tak tento pokrok ovlivní veškeré aspekty našeho života. A s tím souvisí i další věci jako cestování do vesmíru, prodloužení průměrné délky života (Bostrom uvádí hranici až 140 let!), významné posuny v lékařství nebo mnohem účinnější využití alternativních zdrojů.
Samozřejmě to má i svá úskalí. Například lidé budou muset čím dál častěji řešit problémy s nedostatkem potravy, surovin, vzácných kovů a zejména elektroodpad a další vedlejší „produkty“, které nám pomalu ale jistě přerůstají přes hlavu. I v otázce robotiky a genetického inženýrství panují obavy, abychom si až příliš nehráli na „Boha“ a nenaplnili nejhorší scénáře, které známe z nejrůznějších scifi-filmů.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.