Mluví o tzv. singularitě inteligence srovnatelné s tou lidskou
S ohledem na aktuální vývoj AI je tento bod velmi blízko
Tématicky nejde o záležitost, jež by se najednou odnikud objevila. O tom, jak blízko má umělá inteligence k tomu, aby se dostala na úroveň té lidské, se vedou debaty již celou řádku let.
Budoucnost je AI
S tím se také pojí nejen nejrůznější, takřka spektakulární výjevy toho, kam až se lidstvo může posunout, ale rovněž obavy, které nejčastěji poukazují na úpadek nebo dokonce úplný konec civilizace.
Díky nedávnému skokovému progresu na poli AI však toto téma ožívá opět naplno. Pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, tak nejspíš netřeba dalších slov. A těm z vás, kteří k nám zavítali poprvé, bude stačit vědět, že se umělá inteligence z pohledu jednotlivců nebo skupin stává takřka denním chlebem.
Díky nástrojům jako ChatGPT od OpenAI a dalším konkurenčním platformám jsme se dostali do bodu, že už o AI nepíšeme z doslechu nebo proto, že se její prvky objevují v armádě, medicíně apod. Už ji vnímáme i na základě vlastních zkušeností a bezprostřední interakce.
V tomto kontextu jsme v jednom z posledních ohlédnutí zmínili, jak moc je umělá inteligence v současnosti chytrá. Na největší mozky lidstva zatím nestačí, ale dejte tomu pár let a nebudete se stačit divit, míní vědci.
Zastánci tzv. singularity dokonce tvrdí, že už teď jsme pomyslnému bodu blíže, než jsme si kdy dokázali připustit. Když si vezmete, jakým tempem roste výpočetní výkon spolu se schopností reagovat v reálném čase, může se stát, že za patnáct, dvacet let budeme schopni nahrát obsah svého mozku do neuronové sítě, informujeFuturism.
Server předesílá, že už jen to, co například demonstruje Neuralink se svými implantáty, je předzvěstí toho, že nás již brzy čekají velmi zajímavé časy. A to, že umělá inteligence tu lidskou již brzy předčí, je prý také fakt, se kterým je třeba počítat.