Technologický pokrok jde v posledních letech stále kupředu. To, co dnes považujeme za naprostou maličkost, bychom mohli ještě před pár lety považovat za něco nemožného. Například takové prohlížení internetu na vašem telefonu. Je toho ale mnohem víc. A co přinese budoucnost? Tyhle technologie mají potenciál změnit svět.
Dnešní doba je často označována jako doba, kdy lidstvo v oblasti technologií postupuje nesmírnou rychlostí. Nové technologie jsou vyvinuty stále častěji a brzy se také dostávají k běžným zákazníkům. Mnohdy pak tyto produkty ulehčují život. A které technologie by mohly lidstvo posunout dál v následujících letech?
Článek budeme postupně aktualizovat a doplňovat o nové převratné technologie, které mají potenciál na to jednou změnit náš svět.
Vysokorychlostní doprava přes Hyperloop
Lidé stále cestují. A to buď autem, letadlem nebo třeba vlakem. Cestují ať už za prací či na dovolenou. Zejména lidi v oblasti marketingu pak ročně nacestují opravdové vzdálenosti. Pro mnohé pak čas strávený na cestách může být vyloženě ztrátou času. To si pravděpodobně myslí i Elon Musk, jenž se aktivně podílí na vývoji Hyperloop.
Díky vakuovaným tunelům a indukčním motorům jeho „vlaků“ by se rychlost dopravy mohla v budoucích letech rapidně zrychlit. Konkrétně se rychlost odhaduje na zhruba 1 300 km/h, což je rychlost například komerčního letadla. V řeči čísel to znamená, že místo 7,5 hodinové cesty vlakem z Los Angeles do San Francisca pojedete pouhých 35 minut. Prozatím se tato technologie testuje a zatím není komerčně využívaná. V následujících letech se to však pravděpodobně změní a doprava bude opět jednodušší.
Triko pro měření srdečního tepu
Dnes je naprosto běžné, že má spoustu lidí chytré hodinky či náramek pro měření aktivit či srdečního tepu. Zejména sportovci tyto technologie využívají. Není to ale tak přesné. Pro běžného uživatele je to sice naprosto dostačující, nicméně vrcholoví sportovci jsou závislí na přesnosti.
I proto se společnost KYMIRA rozhodla pro triko, které tyto aktivity měří. Používají k tomu chytré materiály. Technologii EKG se pak společnosti podařilo natisknout na textilii. Tento způsob zároveň podporuje Blueetooth, díky čemuž máte všechny informace ve vašem smartphonu. Toto chytré triko může mít uplatnění i ve zdravotnictví, kdy by například mohlo odhalit například aritmii srdce, což vám může zachránit život.
Detektor alkoholu v autech
Ačkoliv jsou auta v dnešní době mnohem bezpečnější, než tomu bylo například před 50 lety, tak na silnicích umírá stále spoustu lidí. V mnoha případech pak za tyto smrtelné nehody může alkohol. Díky alkohol testeru zabudovaném přímo v autě by se to však mohlo brzy změnit.
Bylo představeno řešení, které vám v případě změření alkoholu v krvi nedovolí auto nastartovat. Video, které to prezentuje, nám sice ukazuje řešení v USA, kde je tolerance, nicméně řešení se dá přenést i na naše dopravní pravidla. Pokud nastoupíte do auta, tak senzor dechu zabudovaný ve volantu ihned během vteřiny změří hladinu alkoholu. Pokud nadýcháte, nejedete. Posilnění alkoholem však můžete i přesto chtít odjet. V tlačítku pro nastartování auta je tedy zabudován další alkohol tester, který měří na základu vyzařování alkoholu z vaší kůže. Pokud vám auto změří alkohol v krvi, tak ani nenastartujete.
https://www.youtube.com/watch?v=yykyT4YRw4A
Samořídící nákladní vozy
Přeprava různých materiálů a produktů je závislá na dopravě pomocí nákladních vozů. Často se však může zdát, že to není zrovna efektivní. Budoucnost této dopravy se ale zdá býti vcelku zářivá. Automobilky, jako je Mercedes nebo Tesla, již totiž vyvíjí a testují nákladní vozy, které nepotřebují řidiče.
Ano, budoucnost autonomních vozů je sice ještě daleko, nicméně usilovně se již na ní pracuje. Vyvíjí se také náklaďáky, které dokáží jezdit za sebou v konvoji buď s řidičem v prvním trucku, či plně autonomně. Výsledkem této technologie by mohla být rychlejší a ekologičtější přeprava produkt, jelikož tyto trucky jsou elektrické a mohou využívat energii z obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu by samo řídící nákladní vozy mohly mít za následek to, že řidiči kamiónů budou bez práce. Tato doba je však poměrně daleko.
Čtyřdenní pracovní týden
Je jasné, že čtyřdenní pracovní týden není žádnou technologií. Úzce však s pokrokem souvisí. A proč? Několik studií dokazuje, že pokud jsou zaměstnanci v práci pouze čtyři namísto pěti dnů, tak jejich produktivita vzroste. Zaměstnanci jsou navíc více odpočatí a spokojení.
To může mít za důsledek to, že vývoj technologií půjde kupředu. To víceméně dokázal v minulém roce také Microsoft u své japonské pobočky, kde onen čtyřdenní pracovní týden zavedli. Čísla ukázala, že produktivita společnosti se zvedla o 40 %. Také životní prostředí bylo zlepšeno a bylo spotřebováno o 23 % méně elektřiny. Odpočatí zaměstnanci pak mohou přijít s daleko jednoduššími řešeními složitých problémů, což může svět technologií rychle posunout dále.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.