Telegram v Brazílii skončil. Prý je na něm příliš mnoho dezinformací

Matyáš Kunst
  • Sociální síť Telegram se nepyšní zrovna bezproblémovou pověstí
  • Soudce nejvyššího brazilského soudu nyní rozhodl o pozastavení aplikace
  • Důvodem je prý šíření dezinformací kolem nadcházejících prezidentských voleb
Telegram hacker
Telegram hacker

Sociální síť, která je známá svou bezpečností, která z ní paradoxně dělá rojiště kriminality a dokonalý nástroj pro šíření dezinformací. Pro policii a soudní moc je Telegram trnem v oku již několik let a to se nebavíme pouze o České republice.

Nejvyšší soud v Brazílii nyní nařídil pozastavení této aplikace a od svého rozhodnutí neupustí do té doby, než vývojáři sociální sítě nezaplatí udělené pokuty a nepřizpůsobí se brazilským zákonům. Prezident Jair Bolsonaro s tímto krokem zásadně nesouhlasí.

Ignorace požadavků může Telegram mrzet

Soudce brazilského nejvyššího soudu Alexandre de Morales v pátek rozhodl o pozastavení sociální sítě Telegram a zároveň požádal společnosti Apple a Google, aby pomohly zablokovat přístup k aplikaci v zemi. Důvodem tohoto razantního kroku je ignorace vývojářů k žádostem o boj proti dezinformacím týkajících se především nadcházejících prezidentských voleb, které se budou konat na podzim.

Právě pro současnou hlavu státu Jaira Bolsonara se stal Telegram jedním z hlavních komunikačních nástrojů a jeho dočasné zrušení nese opravdu těžko. Dle jeho slov soudce nejvyššího soudu přijal rozhodnutí na základě dvou či třech lidí a rozhodl se zasáhnou 70 milionů lidí, „Ve hře je naše svoboda,“ burcoval krajně pravicový prezident Brazílie.

Prezident Brazílie
Prezident Brazílie

Čtěte také: Facebook přitvrdil! Kdo zapomněl na službu Protect, ten se k síti nepřipojí


Stojí za tím jen chybná e-mailová adresa?

Telegram údajně minulý měsíc chyběl mezi dalšími osmi sociálními sítěmi, mezi kterými byl třeba Facebook, TikTok, Twitter či Instagram, když tribunál se zástupci těchto společností podepsal dohodu o boji proti dezinformacím. Předseda soudu Luis Roberto Barroso v prosinci zaslal prostřednictvím e-mailu zástupcům Telegramu žádost o schůzku a varoval, že jejich aplikace je plná „konspiračních teorií a nepravdivých informací o brazilském volebním systému“. Zpráva se však nedočkala odpovědi.

Podle oficiálního vyjádření vývojářů byla na vině chybná e-mailová adresa, informoval server The Verge. Ta, na kterou žádost je prý již zastaralá a momentálně souží pro obecnější účely a ne pro přímé kontaktování zástupců společnosti. Zároveň v dokumentu vývojáři žádají o to, aby soud odložil své rozhodnutí o pár dnů, aby mohla platforma svou nedbalost napravit, přičemž odpovědi se zatím nedočkali.


Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články