Těžba kryptoměn je hrozbou pro životní prostředí. Realita je mnohem horší

Tomáš Richter
  • Těžba kryptoměny není ekologická
  • Spotřeba energie je při těžbě enormní
  • Za výrobou stojí ve velké míře fosilní paliva
Kryptoměna
Kryptoměna

Těžba kryptoměn se podle několika na sobě nezávislých studií stává čím dál více „špinavější“. Namísto obnovitelných zdrojů energie je stále úzce spjata s fosilními palivy, které mnohdy v méně rozvinutých zemích obstarávají nepříliš efektivní elektrárny.

Těžba kryptoměn je problém

V nedávném samostatném článku s touto tematikou jsme avizovali, že že každá ze zhruba 93 milionů transakcí na bitcoinové síti v loňském roce měla v průměru spotřebu 1 738 kWh elektřiny. Toto číslo jsme si opravdu nevymysleli, za výpočtem stojí poměrně obsáhlý report expertů z Digiconomist, kteří jej zveřejnili letos v lednu.

A jen tak mimochodem, představuje objem, který v USA postačí na dvouměsíční chod běžné domácnosti. Analytici s ohledem na tento negativní jev jedním dechem dodávají, že je v tuto chvíli nejasné, do jaké míry dokáže těžba kryptoměny reflektovat na aktuální ekonomické i enviromentální opatření.

Kryptoměny
Kryptoměny

Čtěte také: Tohle je iPhone 15 Pro. Nejnovější rendery prozrazují víc, než by Apple chtěl


Negativní dopad na životní prostředí

To, že je těžba kryptoměn energeticky náročná je tedy naprosto evidentní a zřejmé. S tímto jde ruku v ruce neekologičnost, protože velká část elektřiny je v režii elektráren, jejichž těžištěm jsou fosilní paliva.

Populární Futurism na toto konto informuje, že situace je čím dál horší, nikoliv lepší. Ano, a důrazem na zelenou energii celosvětově, se může zdát, že nejde o problém, ale realita je podle serveru neúprosná. K těžbě krypta muší těžaři využívat obří výpočetní výkon. Čím rychleji se snaží generovat třeba bitcoin, tím více počítačů mají k dispozici a tím stoupá spotřeba.

Ekologie dostává na frak

„V současné době nejúčinnější počítače pro těžbu Bitcoinů uvolňují více než 105 metrických tun oxidu uhličitého na vytěžený bitcoin, ale průměrné emise mohou být de facto i dvojnásobné,“ – New York Times.

Problém ale zůstává. Takový nárůst odběru je třeba nějakým způsobem dotovat, což dle webu, jež se odvolává na zprávu otisknutou v americkém deníku NYT, vede k tomu, že se odchod  uhelných elektráren do pomyslného důchodu neustále oddaluje.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články