To bylo adrenalinu! Mechazilla opět zachytila nosný stupeň, Starship ale explodovala

Richard Šimáček
Loď Starship krátce před začátkem 7. testu | foto: SpaceX
Loď Starship krátce před začátkem 7. testu | foto: SpaceX

Mise IFT-7 byla napůl úspěšná a napůl neúspěšná. Starship explodovala na oběžné dráze, ale nosná raketa se úspěšně vrátila a zachytila ji Mechazilla.

Sedmý let se Starship (IFT-7) nešel podle plánu

Původní datum startu mise IFT-7 (sedmý let se Starship na oběžnou dráhu Země) bylo už v pondělí 13. ledna, ale kvůli dodatečným úpravám rakety byl začátek mise odložen až na čtvrtek. Kolem 23:30 našeho času Starship s raketovým nosičem Booster Heavy skutečně odstartoval, jenže 8,5 minut po startu ztratilo řídicí středisko kontakt s druhou částí lodi, se Starship.

Naštěstí se nosná raketa krátce po startu úspěšně vrátila na odpalovací rampu, kde byla zachycena Mechazillou a neutrpěla žádné zásadní poškození. Co se ale vlastně stalo, že SpaceX přišel o druhou část rakety?

Elon Musk na síti X uvedl, že předběžná šetření naznačují únik paliva a kyslíku z konstrukce lodi. Tento únik byl natolik velký, že vytvořil silný tlak, který způsobil vypnutí některých motorů a to následně vedlo k explozi lodi.

Je tedy patrné, že mise se nezdařila kvůli interním problémům v konstrukci lodi. Tyto problémy byly pravděpodobně způsobeny velkou modernizací některých systémů Starshipu, ale Musk zdůraznil, že toto částečné selhání nijak nezpozdí další testy Starshipu.

Záznam celého letu od Kosmonautix

Původní let měl trvat přes hodinu

SpaceX plánovala, že celá mise bude trvat něco málo přes hodinu, ale kvůli poruše nakonec trvala jen necelých 9 minut. Přesto je úctyhodné, že se raketovému boosteru podařilo vrátit zpět na odpalovací rampu, kde byl zachycen. To se podařilo teprve podruhé v rámci všech testů.

Kdyby vše šlo podle plánu, Starship měla zůstat po delší dobu na oběžné dráze Země a přibližně 66 minut po začátku mise by se bezpečně vrátila do atmosféry a řízeně přistála v Indickém oceánu, kde by byla vyzvednuta.

Starship měla v průběhu mise také vypustit makety satelitů, které rozměrově i hmotnostně odpovídají nové generaci satelitů Starlink, jak informuje web Space. K tomu však nedošlo, protože loď se do této fáze vůbec nedostala. Místo toho měli někteří lidé na Zemi hodně unikátní podívanou, když trosky Starship hořely při sestupu atmosférou.

Letící a hořící trosky Starship byly vidět ze Země

Plány na další test

Další test je naplánován už na únor, ale přesný datum zatím není znám. Cíle mise budou podobné, avšak bude použita modernější raketa i vylepšená Starship. U takto komplexních raket je vždy prostor pro zlepšení, a každý test přináší nové poznatky.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články