Umělá inteligence bude pomáhat lidem už i na toaletě. Ale nechtějte vědět, jak..

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence zažívá boom
  • Její stopy jsou patrné ve všech segmentech
  • Nově nachází velmi specifické uplatnění
AI i na toaletách
AI i na toaletách

Když před lety na konferenci technologií Web Summit v portugalském Lisabonu Stephen Hawking nahlas sdělil, že umělá inteligence též AI (z angl. Artificial Intelligence – pozn. redakce) může být „dobrý sluha, stejně jako zlý pán“, způsobilo to v plénu menší šok. Ne proto, že by geniální vědec mluvil z cesty, nýbrž proto, že jen řekl to, čeho se spousta nejen laické veřejnosti obává.

Umělá inteligence, ano či ne?

Hawking řekl, že se lidstvo s největší pravděpodobností dostane do bodu, kdy bude umělá inteligence zcela soběstačná. V tomto kontextu může jít po jaderných zbraních a dalších hrůzných výdobytcích války o jednu z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší noční můru, jaké kdy člověk čelil.

Spousta expertů však tvrdí, že jde o nastínění nejkatastrofičtějšího scénáře, který ve skutečnosti nemusí nastat. A jedním dechem také vyzdvihují, kde všude se se strojovým učením v současnosti setkáváme, aniž si plně uvědomujeme jeho přínos. Je to například v automotive, lékařství, kosmonautice, atd.

A nově, jak informuje server New Scientist, i na toaletě. Ano, víme. Zní to bizarně, absurdně a divně, ale je to tak. Maia Gatlin s týmem vědců z Georgijského technologického institutu posbírala 350 zvukových nahrávek z toalet s vydatnou pomocí databází YouTube a Soundsnap. Z toho vyselektovali čtyři typy vyměšování: standardní, průjem, močení a větry (prdění, pšoukání).

Detektor průjmu
Detektor průjmu

Čtěte také: Lidé šílí z umělé inteligence! Maluje jim naprosto dokonalé podobizny


Nově technologie AI určí typ vyměšování

Ty následně využili k „tréninku“ vlastní umělé inteligence, jež měla poté právě na základě zvuků určit, o jaký druh vyměšování jde. Z realizačního výstupu vědců je patrné, že AI dokázala určit průjmové onemocnění s přesností 98 %. Prý jde o milník už kvůli tomu, že by objev mohl pomoci k monitorování možných ohnisek vážnějších chorob, jako je třeba cholera.

Ale tím to nekončí. Tým vytvořil také speciální krabičku, jež lze umístit přímo na toalety, a jde o tzv. detektor průjmu. Hardware v kombinaci s umělou inteligencí na základě vyluzovaných zvuků zpracuje signál, který okamžitě vyhodnotí. Inu, proti gustu…


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články