Umělá inteligence vyžaduje obrovské množství energie
Spotřeba elektřiny by se mohla rovnat se zemí velikosti Nizozemska
Nová studie upozorňuje na vznikající problém
ChatGPT, Bard nebo Midjourney, dále DeepL či Copilot. To vše jsou názvy několika úžasných nástrojů, které běží na umělé inteligenci a mají do budoucna obrovský potenciál. I přesto však skrývají i některé stinné stránky. Jednou z nich je například energetická náročnost. Kolik elektřiny využívají?
Umělá inteligence je energeticky náročná
Od chvíle, kdy se velké jazykové modely dostaly do širšího povědomí lidí, začaly se objevovat zprávy, které upozorňovaly, že množství elektrické energie nutné pro trénování a provoz těchto technologií několikanásobně přesahuje spotřebu jiných nástrojů, jež využíváme. Kromě elektřiny vyžaduje i vodu k chlazení.
Nová studie od vědce Alexe De Vriese, působícího na Svobodné univerzitě v Amsterdamu, vypočítává, jaké jsou vyhlídky energetické náročnosti AI modelů do budoucna. Závěry hovoří o tom, že umělá inteligence bude spotřebovávat stejné množství energie jako menší země rozlohou podobající se Nizozemsku. Na práci upozornil server BBC.
Pro úplnou představu se jedná o 85 až 134 Terawatthodin ročně. De Vries vychází z předpokladu, že hlavním dodavatelem grafických čipů bude Nvidia. Zároveň připouští, že je velmi obtížné odhadnout další vývoj, neboť firmy provozující modely nezveřejňují všechna data týkající se provozu datových center.
Autor studie také otevírá velmi důležité téma, a to je užitečnost AI. Vyzývá k tomu, aby nedocházelo k bezhlavému nasazování technologie do všech různých odvětví, ale naopak se bedlivě zvažovalo, kde skutečně můžou být modely nápomocné. Dalším zajímavým analýzám spojených s energetickou náročností digitálních technologií se De Vries věnuje také na svém webu Digiconomist.