Umělá inteligence je bez velkého přehánění v současném technologickém světě tématem číslo jedna. A vůbec nevadí, že už se s ní v menších či větších obměnách potkáváme drahně let.
AI mění současný svět
V kontextu bezprostředního dopadu na běžného člověka totiž nikdy nedošlo k něčemu takovému, co způsobil nejnovější počin společnosti OpenAI, ChatGPT. Tento chatbot obrátil život jednotlivců i zavedených podniků doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě.
Vědci také poukazují na nejrůznější teoretické modely, jež predikují, v jakých konkrétních odvětvích může v dohledné době AI plnohodnotně zastoupit člověka. Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada; jak těch pozitivních, tak negativních.
A na druhou skupinu je nyní upírána pozornost stále více. Když před několika lety na konferenci technologií Web Summit v portugalském Lisabonu Stephen Hawking nahlas sdělil, že AI může být dobrý sluha stejně jako zlý pán, způsobilo to v plénu menší šok. Ne proto, že by geniální vědec mluvil z cesty, nýbrž proto, že jen řekl to, čeho se spousta nejen laické veřejnosti obává.
Hawking tehdy řekl, že se lidstvo s největší pravděpodobností dostane do bodu, kdy bude umělá inteligence zcela soběstačná. V tomto směru může jít po jaderných zbraních a dalších hrůzných výdobytcích války o jednu z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší noční můru, jaké kdy člověk čelil. Ale ještě se neplašte, protože: a) jde jen o teorii, b) bere se v úvahu ten nejkatastrofičtější scénář.
Nedávno se k tomu vyjádřil jeden z dnes již bývalých vývojářů společnosti OpenAI, jež stojí za výše zmíněným ChatGPT a řekl, citujeme: „Myslím si, že v tento okamžik není potřeba troubit na poplach. Přesto si troufám tvrdit, že existuje reálné riziko (10 až 20 %), že umělá inteligence může zahubit svět.“
Proti AI vznikají petice
Jsou to právě tyto a podobné obavy, které jsou pomyslnou vodou na mlýn nejrůznějších uskupení a spolků, jež proti AI bojují. To je případ i Pause AI, informujeWired. Server popisuje zkušenost Joepa Meindertsma, třicetiletého spoluvlastníka databázové společnosti. Ten zmiňuje fakt, že o umělou inteligenci se čile zajímá i jeho malá neteř, což on osobně považuje za průšvih.
Stírá se tím důležitý nadhled a odstup, který mají dospělí, zatímco v tomto případě hrozí, že děti budou AI považovat za naprostou samozřejmost. Meindertsma zdůrazňuje, že za této konstelace, se mohou lidé postupně stát na této technologii natolik závislí, že je oslabí a povede k zániku civilizace. „Riskujeme sociální kolaps. Riskujeme vyhynutí lidí,“ dodává.