Umělá inteligence je v posledních měsících nebývale v kurzu. Důvodů, proč je tomu tak, je hned několik. Jednak je to dáno technologickým pokrokem zvláště v oblasti výpočetního výkonu, což umožňuje rychlejší zpracování dat, jednak je to dáno posunem strojového učení, jež nabízí netušené možnosti a také proto, že je nyní výrazně dostupnější pro masy.
Masivní expanze AI
To, že AI nabízí čím dál tím plošnější využití, je pak logickým vyústěním. Uplatnění nachází v celé radě oborů včetně autonomních vozidel, zdravotnictví, finančních služeb, obchodu, výroby, marketingu a mnoha dalších.
Na vlně umělé inteligence se také chtějí svézt všichni významní hráči, protože jde o prestiž a také zdroj velmi zajímavých příjmů. A této euforii v technologické branži podlehli i globální lídři; namátkou Microsoft, Meta, Apple nebo Google.
S novým odbytištěm na trhu se také pojí vznik celé řady startupů. Anthropic, podnik, za nímž stojí bývalí spoluzakladatelé společnosti OpenAI, si chce také urvat kus pomyslného koláče.
Všudypřítomná umělá inteligence
Jejich nejnovější vícejazyčný model si navíc získal pozornost jednoho z největších korejských operátorů SK Telecom, informujeTechCrunch. Ten neváhal do amerického brandu napumpovat 100 milionů dolarů. Na oplátku očekává rapidní zrychlení transformace vlastních služeb.
Jistá podobnost s populárním nástrojem ChatGPT není ani v nejmenším náhodná. V relativně mladém týmu totiž figurují vývojáři, kteří spoluvytvářeli modely GPT-2 a GPT-3. Jejich rozhraní též funguje na principu interakce uživatelů a umělé inteligence formou dotazů a poskytování relevantních odpovědí.