Umělá inteligence Polymathic AI může zásadním způsobem změnit svět. Co umí?

Adam Pos
  • Polymathic AI je sourozencem slavného ChatGPT
  • Nový model bude sloužit primárně vědcům
  • Umělá inteligence má odhalit dosud neznámé souvislosti
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Za měsíc uběhne přesně rok od chvíle, kdy byl zveřejněn v současnosti snad nejpopulárnější chatbot ChatGPT. Za tu dobu jsme mohli pozorovat, jak se různé instituce, společnosti či agentury snaží ve svém sektoru najít pro umělou inteligenci nějaké využití. Nyní GPT poslouží celé vědě. Jak to bude vypadat?

Věda se dočká velkého pomocníka

Polymathic AI. Tak se bude jmenovat velký jazykový model, který bude novou posilou ve světě vědy. Jeho prací bude především analýza obrovského množství číslených dat a provádění fyzikálních simulací. Kromě toho přispěje ve výzkumu umělá inteligence i jednou klíčovou výhodou.

Ta spočívá ve schopnosti rozboru poskytnutých informací a hledání souvislostí mezi nimi. AI tak může snadno odhalit spojitost, kterou mohl člověk přehlédnout. Nejedná se však pouze o objevy v rámci oboru, výrazným příspěvkem bude právě hledání nových kontextů napříč všemi vědními disciplínami. Na ambiciózní projekt skupiny vědců upozornila organizace Simons Foundation.

ChatGPT si bude všímat souvislostí tam, kde je my přehlédneme
ChatGPT si bude všímat souvislostí tam, kde je my přehlédneme

Čtěte také: Vyzkoušeli jsme ChatGPT. Těchto 5 úsměvných tipů od AI vás dostane do kolen


ChatGPT bude dělat méně chyb

Na modelu se budou podílet experti z New York University, Princeton University nebo například University of Cambridge a jako základ využijí právě ChatGPT. Trénování úplně nového chatbota by nebylo efektivní. Vědci sice již dříve s AI pracovali, ovšem vždy se jednalo pouze velmi specifické oblasti, nyní bude zaměření mnohem širší.

Tým si je samozřejmě vědomý různých chyb, kterých se ChatGPT čas od času dopustí, a chtějí tomu zamezit. Naučí jej pracovat správně s čísly a vědeckými daty, aby mohl být přínosný. Nápad si bezesporu zaslouží obdiv a může posloužit jako učebnicový případ, jak s umělou inteligencí v budoucnu naložit.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články