Umělá inteligence rozpoznala rakovinu plic. Žena děkuje za život

Tomáš Rajnoch
AI a člověk | foto: Unsplash
AI a člověk | foto: Unsplash

AI zachraňuje životy. V americké nemocnici software Annalise.ai rychle odhalil rakovinu plic v raném stadiu, což pacientce umožnilo zahájit léčbu včas.

Umělá inteligence má mnoho využití

V posledních letech a měsících získává umělá inteligence stále větší popularitu. Využití nenachází jen v komerční sféře, avšak s AI dnes pracuje stále více společností, které ji využívají pro danou práci. I ve zdravotnictví se umělá inteligence propisuje stále tučnějším písmem. Tentokrát web BBC píše o tom, že AI výrazně pomohla zachránit lidský život.

AI detekovala rakovinu plic

Umělá inteligence je dnes poměrně často využívaná ve zdravotnictví, kde má řadu úkonů. Nedávno jsme vás například informovali o tom, že robotické paže poháněné AI již zvládají zašít tržnou ránu bez lidského vedení. V nemocnici Royal Surrey v USA ovšem umělou inteligenci využívají k jiným účelům.

Konkrétně je zde nasazen software Annalise.ai, jenž analyzuje rentgenové snímky a dokáže rozpoznat začínající problém dříve, než obsluhující lékař. Program sám detekuje problémové oblasti a posléze automaticky upřednostní vážnější případy.

Software od firmy Annalise.ai | foto: Annalise.ai
Software od firmy Annalise.ai | foto: Annalise.ai

Rychlost byla zásadní

AI v podobě Annalise.ai tudíž pomohla devětašedesátileté ženě Dianne Covey, která za svým praktickým lékařem přišla kvůli problémům s přetrvávajícím kašlem. Lékař ženu odeslal do nemocnice, kde na druhý den provedli rentgen plic a následně výsledky nechali vyhodnotit zmíněnou umělou inteligencí.

Ta ihned rozpoznala rakovinu prvního stádia a ještě tentýž den mohli doktoři sami zkontrolovat pořízené rentgenové snímky. Téhož dne byla žena zavolána, aby se dostavila do nemocnice na další vyšetření. A právě rychlá diagnostika je v těchto případech zásadní. To je dokázáno i nyní, jelikož Dianne Covey je dle lékařů na nejlepší cestě k uzdravení.

Je tohle budoucnost AI?

Budoucnost umělé inteligence je opravdu nepředvídatelná. Je však dobře, že kromě nástrojů pro různé výpočty, 3D modelování a mnoho dalších odvětví, se myslí i na zdravotnictví. Právě zde dokáže umělá inteligence pomoci možná nejvýrazněji, což dokazuje i právě popsaný příběh Dianne Covey.


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články