Umělá inteligence je bez velkého přehánění v současném technologickém světě tématem číslo jedna. A vůbec nevadí, že už se s ní v menších či větších obměnách potkáváme drahně let. V kontextu bezprostředního dopadu na běžného člověka totiž nikdy nedošlo k něčemu takovému, co způsobil nejnovější počin společnosti OpenAI, ChatGPT.
Umělá inteligence mění svět
Tento chatbot obrátil život jednotlivců i zavedených podniků doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě. Vědci také poukazují na nejrůznější teoretické modely, jež predikují, v jakých konkrétních odvětvích může v dohledné době AI plnohodnotně zastoupit člověka.
Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada; jak těch pozitivních, tak negativních. Právě v souvislosti s druhými jmenovanými se zdvihá spousta zástupců z technologické obce a upozorňují na to, že umělou inteligenci je nezbytné regulovat.
A nejde jen o významné odborníky nebo Elona Muska, kteří v otevřeném dopise nabádají k zavedení závazných standardů a směrnic, jež zajistí, aby se AI nevymkla z rukou, ale nově na to překvapivě apeluje i šéf OpenAI.
Sam Altman u příležitosti slyšení, kterého se mu dostalo na půdě amerického Kongresu, akcentoval nutnost vytvoření legislativního rámce. Zdůraznil, že maximálně kvituje zavedení takového systému s bezpečnostními standardy, jež by dohlížely na nové produkty a služby uvedené na trh.
Zároveň podotkl, že hnací motor ve snaze umělou inteligenci vylepšovat a přinášet další inovace, by neměla být regulacemi omezována. Přesto potvrdil, že je nezbytné nastavit takové mantinely, které by dostatečně zajistily flexibilní i adaptabilní prostředí v zájmu bezpečného, širokého etablování této nové technologie, informuje server The Guardian.