Umělá inteligence v rukou podvodníků páchá velké škody. Schytal to i Musk

Dominick Tomanec
  • Falešný Elon Musk připravil desítky uživatelů o kryptoměny
  • Na livestreamu generovaném umělou inteligencí nabízel možnost rychlého výdělku
  • Co o tom víme?
Elon Musk je znám svými výroky proti Bitcoinu
Elon Musk je znám svými výroky proti Bitcoinu

Během včerejšího dne došlo hned k několika krádežím kryptoměn, prostřednictvím podvodného živého přenosu, běžícího na video platformě YouTube. Poškození uživatelé se pravděpodobně nechali zmást realistickou kopií miliardáře Elona Muska, jež byla kompletně vytvořena umělou inteligencí a lákala na možnost snadného výdělku. Jak je však něco takového možné?

Sofistikovaný podvod na uživatele

Díky neustálému rozvoji a velmi štědrým investicím se zvláště v posledních letech umělé inteligenci mimořádně daří. Nejen, že je tak schopna svou rychlostí a přesností podpořit mnoho profesí či vědeckých odvětví, ale také zcela samostatně tvořit vlastní díla všeho druhu, ať už se jedná o text, obrázky, nebo video. To vše lze však bohužel snadno využít i k četným podvodům a jiné trestné činnosti, o čemž může kupříkladu skvěle svědčit případ ze včerejšího dne.

Ten se odehrál prostřednictvím živého přenosu na platformě YouTube a bylo během něj využito právě oné umělé inteligence, jež měla nicnetušící uživatele přimět k převodu vlastních kryptoměn. Autentičnost pak měla být podvodu dodána realistickým klonem podnikatele a miliardáře Elona Muska, jenž byl vytvořen a nadabován právě umělou inteligencí, přičemž sliboval zdvojnásobení zaslaných částek po přihlášení na podvodnou webovou stránku.

Přenos běžel celkem 5 hodin a díky vysoké míře doporučení ze strany YouTube v jednu chvíli hostil až 30 tisíc diváků. S určitostí zatím nelze říci, kolik přesně uživatelů bylo okradeno. Nejčastější odhady se však pohybují v řádech několika desítek.

Kryptoměny
Kryptoměny

Čtěte také: Nový Starlink Mini je tak malý a lehký, že si jej vezmete kamkoliv. Co umí?


Nárůst zločinů umělé inteligence

Ačkoliv tedy během této události nedošlo k nijak rozsáhlým ztrátám a samotný učet i všechna s ním spojená videa byly odstraněny, nutí nás to k zamyšlení. Je tomu totiž jen pár dní od hackerského útoku na sociální účty rappera 50 Centa, jenž byly využity k propagaci falešné kryptoměny také za účelem okrádání uživatelů. Využití podobizny Elona Muska pro podvod s kryptoměnami pak bylo dle některých medií zcela logickým krokem, vzhledem k vlivu na světový trh, jakým disponuje.

Obavy z dalšího využívání umělé inteligence k podobným podvodům ovšem stále rostou a čím dál dokonalejší a dostupnější technologie deepfake tomu nejspíše jen napomůže.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články