Umělou inteligenci tvrdě bojkotují v Číně. Situace je vážná

Adam Pos
  • Čínská sociální síť nelegálně trénuje na dílech umělců
  • Případ vyvolal obrovskou odezvu mezi umělci
  • Nutnost regulovat AI je čím dál tím větší
Umělá inteligence v Číně
Umělá inteligence v Číně

Umělá inteligence je bezesporu přelomová technologie, kterou jsme si každý mohl vyzkoušet díky veřejně dostupným AI modelům jako je ChatGPT, Bard nebo Midjourney. Odvrácená tvář tohoto světa je však vysoká energetická spotřeba na provoz serverů či trénování chatbotů na cizích datech, která společnostem většinou nepatří. Zejména druhý nešvar v poslední době nabírá na síle, jak ukazuje nedávná událost v Číně.

Porušování autorských práv

Celá kauza začala v srpnu, kdy se umělkyně s pseudonymem Snow Fish dozvěděla o tom, že tamní platforma Xiahongshu (čti Šiahonšu) podobná Instagramu používá její dílo k vytrénování vlastní umělé inteligence. Přes přátele se k ní dostal obrázek, jenž výrazně připomínal její styl. Takových případů jsme byli svědky již v minulosti, avšak zde byla pozoruhodná zejména vlna odporu, kterou Snow Fish dokázala vyvolat.

Na sociální síť totiž umístila příspěvek, kde se táže společnosti, proč jejich model s názvem Trik AI generuje obrázky nápadně se podobající jejím vlastním, jak píše CNN. To zřejmě povzbudilo stovky ostatních umělců, kteří poté platformu zaplavili slovy: „Ne obrázkům vygenerovaných pomocí AI.“ Snow Fish také od platformy požaduje veřejnou omluvu.

Obyčejní lidé se v Číně k AI jen tak nedostanou
Obyčejní lidé se v Číně k AI jen tak nedostanou

Čtěte také: Chrome obsahuje kritickou chybu. Nejnovější malware je jízdenkou do pekla


Regulace umělé inteligence v Číně

Čína přitom byla jednou z prvních zemí, kde vešly v platnost opatření nastavující umělé inteligenci nějaká omezení. Realita je však taková, že prává jednotlivců často ustupují zájmům jednotlivců a to obzvlášť v zemích jako je právě Čína, která se snaží držet krok s technologickými giganty jako Google a Microsoft.

Ačkoli firmy vyvíjející AI již aplikují několik opatření, aby technogie nemohla být zneužita k šíření dezinformací, celková právní regulace stále chybí. Podobných obvinění a žalob tedy bude přibývat, protože první modely trénovaly na datech, ke kterým neměly společnosti práva. Nicméně fakt, že se umělci ozývají a domáhají se svých práv je nepochybně správný krok k tomu, aby legislativa vznikla co nejdřív. Minimálně alespoň základní pravidla, ke kterým se pak přidají detaily.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články