Přechod na jednotný konektor v mobilech má smysl. Největším benefitem je univerzálnost pro uživatele, ale nesmíme zapomenout ani na ekologický aspekt.
Přechod na USB-C šetří čas i přírodu
Od 28. prosince 2024 vešla v platnost evropská legislativa, která nařizuje všem výrobcům elektroniky využívat jednotný konektor, kterým je USB-C. Ač by někdo mohl podotknout, že se jedná o omezování výrobců a další zbytečné nařízení, opak je pravdou – pro nás spotřebitele to má jen samé výhody.
Jedna z nejzásadnějších výhod je ta, že nebudete muset řešit, jaký kabel použít k nabíjení telefonu, tabletu, sluchátek nebo domácí bezpečnostní kamery. Prostě si vystačíte s jedním kabelem ve standardu USB-C a to je dobře, protože se aktuálně jedná o nejmodernější typ konektoru.
USB-C má velké přínosy i pro ekologii, protože se tím ušetří cca 11 000 tun elektroodpadu každý rok, který by jinak vznikl vyhazováním kabelů s nekompatibilními koncovkami. Nyní nám bude stačit jeden kabel pro všechno, kterého se zbavíme až v době, kdy přestane fungovat kvůli opotřebení nebo poškození. A to může trvat mnoho let.
Dostupnější a levnější kabely
Abyste si například koupili nový nabíjecí kabel k telefonu nebo tabletu, nebudete muset řešit, o jaký konektor se jedná. Zkrátka přijdete do nejbližšího elektra a koupíte si jakýkoliv USB-C kabel a vše bude fungovat, jak má. Takové kabely budou i levnější, protože vyrobit je bude o dost jednodušší (vysoká výrobní kapacita), a tím pádem budou mít nižší cenu.
Pokud jste v minulosti používali starší iPhone s Lightning konektorem, víte, že tento kabel byl poměrně drahý. Uživatel iPhonu nemohl použít jiný levnější kabel, protože měl Apple monopol. Tento problém se už jen tak opakovat nebude, protože už i iPhone využívá USB-C konektor, takže i jablečné telefony nabijete stejným kabelem jako mobily s Androidem.
Aby univerzální standard měl smysl, je třeba, aby se k němu přiklonily i státy mimo Evropskou unii, a to se v poslední době děje – USB-C chce jako svůj standardizovaný konektor využívat například Indie nebo Saúdská Arábie. Je tedy vidět, že vůle k sjednocení konektoru je celosvětová.
Kolik elektroodpadu v rámci telefonů se vyprodukuje v Česku?
Nejvíce elektroodpadu rozhodně produkují rozvojové země nebo velké světové ekonomiky. Ale i malá země jako Česko k tomu přispívá. Na každého obyvatele České republiky totiž připadá cca 16 kg elektroodpadu ročně, a víc než 10 % z toho tvoří právě mobilní telefony a jejich příslušenství, jak uvádí web inodpady.
Jednotný konektor by tak mohl toto číslo výrazně snížit, protože jen pokud bereme v potaz, že jedna osoba v Česku ročně vyprodukuje zhruba 1 kg elektroodpadu jen v rámci telefonů a jejich příslušenství, tak se za celou populaci Česka dostaneme k obrovskému číslu téměř 10 milionů tun elektroodpadu ročně, což už není tak zanedbatelná hodnota, jak se mohlo na začátku zdát.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.