Užitečné vylepšení. Telefony s Androidem se naučí rozpoznávat škodlivé aplikace

Škodlivé aplikace a všelijaký malware jsou na telefonech stále větším problémem, a právě proto Google vyvinul speciální systém ochrany, který bude umět tyto hrozby detekovat v reálném čase podobně jako pokročilé antivirové programy.
Lepší ochrana pro telefony s Androidem
Denně se na Androidu objevuje několik desítek nových virů nebo závadných aplikací a tato čísla stále rostou, proto se Google rozhodl vylepšit nativní zabezpečení svého operačního systému pomocí nenápadné aktualizace služby Google Play Protect. Ta měla dosud na starosti pasivní skenování všech nainstalovaných aplikací v zařízení a jejich případné označení za závadné.
To se mění, protože tato služba bude nově fungovat podobně jako antivirus a bude v reálném čase skenovat chování všech nainstalovaných aplikací, aby našla tu, která se chová potenciálně nebezpečně. Pokud služba rozpozná aplikaci s podezřelým chováním, upozorní vás na ni a vy poté můžete zasáhnout (odinstalací nebo odebráním určitých oprávnění). Tímto způsobem bude možné odhalit i sofistikovaně skrytý malware, který se aktivuje jen v určitou chvíli.

Zatím pouze pro Pixely
Tato novinka je zatím dostupná pouze na telefonech od Googlu, tedy Pixelech, a dorazí skrze aktualizaci Google Play. V současnosti je dostupná pouze pro telefony Pixel 6 a novější, ale v následujících měsících přijde na zařízení dalších výrobců jako jsou OnePlus, Lenovo, Oppo, Nothing a mnoho dalších. Příští rok tak budou telefony s Androidem o dost bezpečnější.
Další funkcí, kterou Google spustil, je detekce podvodných hovorů. Ta funguje tak, že analyzuje příchozí hovor a hledá vzorce chování nebo slova, která často využívají podvodníci a pak detekuje podezřelé chování. Vyzve volajícího, aby hovor ukončil, takže AI zvedne telefon za vás. Bohužel tato funkce je zatím dostupná jen členům beta programu aplikace Telefon a opět je vyžadován minimálně telefon Pixel 6 nebo novější.
Problematika škodlivých aplikací
Jelikož většina uživatelů telefonů s Androidem nevyužívá žádný antivirus, Google se snaží integrovat svůj vlastní přímo do systému, aby snížil procento infikovaných telefonů. Malware často neodhalí ani pokročilý uživatel, protože se umí velmi dobře schovávat, a v telefonu není žádná aplikace, která jej aktivně detekuje.
Proto Google pomalu vyvíjí svůj vlastní zabudovaný systém na zachytávání škodlivého obsahu, který bude standardně na všech telefonech zapnutý už od prvního spuštění zařízení. Až se tato ochrana dostane na většinu telefonů s Androidem, tak to velmi ztíží práci všem hackerům.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.