Vědce překvapil náhlý úbytek ledu okolo Antarktidy
Vymyká se všem prognózám, které odborníci sestavili
Výzkumníci musí sestavit nové teorie pro pochopení tohoto systému
Tání ledu okolo Antarktidy neprobíhá tak, jak vědci předpokládali. Odhady se výrazně liší od reality, ledové plochy je mnohem méně. Odborníci jsou tím šokováni a nedokáží jednoznačně určit, jestli je příčinou člověk či sama příroda anebo mix obou faktorů. Kolik ledu se v tomto momentu u Antarktidy nachází?
Realita smetla všechna očekávání
Každý den přelétá nad zmrzlou pustinou jménem Antarktida vládní satelit USA, který sbírá data o tom, jestli je hladina oceánu pokryta ledem, anebo voda ještě nezmrzla. Tato data posléze analyzuje a posílá vědcům z celého světa informace o tom, jaký objem ledu se tu nachází. Poslední zprávy však mnohé odborníky zarazily a šokovaly.
Obvykle bychom tu v tomto ročním období našli 16,4 miliony kilometrů čtverečních zamrzlého ledu, tento týden tu však bylo o 2,3 miliony méně. Úbytek ledu lze vidět po celé délce pobřeží. Vědci, kteří poskytli rozhovor deníku The Guardian navíc zcela netuší, co může být příčinou tohoto poklesu.
V případě Antarktidy se totiž jedná o velmi komplexní situaci. Oblast je ovlivňována mnoha různými faktory ze všech stran a zatím neexistuje dostatek důkazů k tomu, abychom mohli jednoznačně prohlásit, že jde například o důsledek globálního oteplování, které se nabízí jako rozumné (a velmi pravděpodobné) vysvětlení tohoto jevu.
Jeden z vědců, Alex Haumann, však mluví o tom, že v průběhu času se moře okolo Antarktidy stalo slanějším, a tedy se zamrzání vody zpomalilo. Will Hobbs z Univerzity v Tasmánii upozorňuje, že jako vědci mají nyní závazek odhalit pravou příčinu úbytku ledu a přehodnotit dosavadní výzkumy, protože se jedná o důležitou součást ekosystému celé Země ovlivňující klima a poskytující místo pro život mnoha živočichům.