Nový enzym může být klíčem k vytvoření nového typu baterie
Vědci z Univerzity v Massachusetts Lowell objevili nový enzym, který dokáže přeměnit vzduch na elektřinu. Tento objev, o kterém píše časopis Nature, může být klíčovým krokem k vytvoření nového druhu „vzdušné“ baterie.
Energetická revoluce, za kterou stojí houby
Tento enzym zvaný FcCBH byl izolován z hub a je schopen oxidační reakce s oxidem uhličitým v ovzduší, což umožňuje generovat elektrický proud. Využití tohoto enzymu by mohlo být přínosné v oblastech, kde se spotřebuje velké množství energie na čištění vzduchu nebo na odstraňování oxidu uhličitého z průmyslových emisí.
Současný postup využívá k výrobě elektřiny proces oxidace kovů, jako jsou železo nebo zinek, které jsou však drahé a neekologické. Využití enzymu FcCBH by tak mohlo přinést ekonomické i ekologické výhody.
Tento vynález by také mohl být klíčem k vytvoření nové generace baterií, které by dokázaly generovat elektřinu z ovzduší. Tyto baterie by mohly být v budoucnu použity jako alternativa k tradičním bateriím, které jsou v současné době využívány v elektromobilech a dalších zařízeních.
Avšak, i když je tento objev velmi slibný, stále existuje mnoho překážek, které musí být překonány, než se tento enzym může stát praktickým řešením. Například, stále je nutné najít způsob, jak zlepšit výkon enzymu, aby byl schopen produkovat více elektřiny. Navíc, enzym je stále velmi citlivý na okolní podmínky a teploty, což může omezit jeho použití v různých prostředích.
Nicméně, tento vynález je velmi nadějným krokem vpřed a ukazuje potenciál enzymů v generování elektřiny z neobvyklých zdrojů.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.